9’u Avrupa’dan 20 ülkeye sevkiyat

631a6a5386b2472a6c6fd7d2.jpg

SEZER ÖNSAL Ankara - Sevkiyat, 1.5 ayını doldurmaya yaklaşırken, Putin’den önceki gün anlaşmaya ilişkin en kuvvetli çıkış geldi. Putin, Doğu Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, tahıl koridoru ile yapılan sevkiyatın büyük bölümünün Avrupa’ya gittiğini bu nedenle düşük gelirli ülkelerin anlaşmadan yararlanmadığını söyleyip, Avrupalı ülkelerin tahıl krizinde sömürgecilik yaptığını söyledi. Putin, “Rusya aldatıldı” dediği anlaşma için “BM Dünya Gıda Programı kapsamında Ukrayna’dan giden 87 tahıl yüklü geminin sadece 2 tanesi Afrika’ya gitti. Geriye kalanı Avrupa’ya sevk edildi.Ukrayna tahılı için her şeyi yaptık. Afrikalı liderlere tahıl konusunda her şeyi yapacağımız sözünü verdim. Bunu Türkiye ile yaptık. Türkiye arabulucu olmasaydı, tahılın neredeyse tamamı gelişmekte olan ve en fakir ülkelere değil, AB ülkelerine gönderilecekti” ifadelerini kullandı.

Putin’in iddialarına yanıt veren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ise “Ukrayna’dan ayrılan gemilerin üçte ikisi Asya, Afrika ve Ortadoğu’ya tahıl götürdü” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin danışmanı Mihail Podolyak da, “Tahıl koridoru anlaşması uyarınca Rusya, Ukrayna tahılının nereye gönderilmesi gerektiğini dikte edemez. Rusya’nın Karadeniz’deki tahıl sevkiyatına ilişkin açıklamaları hayret verici” tepkisini gösterdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre bugüne kadar içeriğinde; ayçiçeği yağı, arpa, buğday, mısır, soya gibi yaklaşık 1,7 milyon ton yük, Türkiye dışında 20 ülkeye sevkiyatı gerçekleşti.

Bu ülkelerden Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan, İrlanda, İngiltere, Romanya, Hollanda olmak üzere Avrupa’da. Afrika bölgesinden; Libya, Mısır, Somali, Sudan, Cibuti’ye, Ortadoğu ülkeleri; Lübnan, İsrail, İran’a ve Asya ülkeleri; Çin, Güney Kore ve Hindistan’a da tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi.Gemilerin gittiği ülkelerden 9’u, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2021 raporu baz alındığında, en büyük ekonomiler sıralamasındaki ilk 20 içinde yer alıyor. Çin, Almanya, Hindistan, İngiltere bu listede ilk 10’da.
 
Üst Alt