'Adaydan önce liste mesaisi'

6333677186b2444aec3db1ca.jpg

Mehtap Gökdemir / ANKARA - Altılı masa, CHP’nin ev sahipliğinde 2 Ekim’de ikinci tur liderler görüşmesinin ilk toplantısını yapacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 2 Ekim’de yapılacak görüşme öncesi liderler turunu sürdürürken, altı masanın seçim sürecine yönelik mesai takvimi de netleşmeye başladı. Buna göre altılı masa öncelikle parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritasını netleştirecek. Yol haritasının netleşmesiyle birlikte altı partinin eğitim, sağlık, diplomasi, göçmen sorunu gibi temel konularda anlaşmaya vardıkları asgari müşterek noktaları da büyük ölçüde şekillenecek.

SÖYLEM BİRLİĞİ YAPILACAK

Bu sayede ortak söylem birliği sağlanacak, böylece seçmene altılı masa kararlarının en etkili ve en doğru şekilde aktarımı imkanı bulunacak. Söylem birliği, seçim sürecinde altı parti arasında olası krizleri de önleme açısından emniyet supabı işlevi görecek. Altılı masa son olarak ise milletvekili aday listeleri ve Cumhurbaşkanı adayı gündemini ele alacak. Belirlenen geçiş süreci yol haritası hem Cumhurbaşkanı adayı hem de altılı masa liderlerince imzalanıp, protokole bağlanacak.

TEKNİK ALTYAPI HAZIRLIĞI

Parti kurmaylarından edinilen bilgiye göre 2 Ekim’deki toplantıda, geçiş sürecinin yol haritası çalışılacak, seçim güvenliği ve buna bağlı teknik altyapı hazırlıkları ele alınacak. Bu kapsamda cumhurbaşkanının ülkeyi nasıl yöneteceği bu çerçevede hangi yetkileri kullanıp, hangi yetkilerini paylaşacağı, temel meselelere ilişkin hangi politikaların izleneceği, bu politikalar çerçevesinde öncelik takvimi gibi başlıkların masanın gündeminde olması bekleniyor.

Altılı masadaki kurmaylar cumhurbaşkanı adayının açıklanacağı tarih için ocak ayına işaret ediyor.

ADAY İLANI OCAK 2023

Bazı kurmaylar adaydan önce konuşulması gerekenin “ortak milletvekili listesi” olduğunu belirtirken, “Adaydan önce İYİ Parti ve CHP listelerinden kimler aday gösterilecek, hangi ilden kimler aday olacak? Hangi illerde partiler kendi adaylarıyla yarışacak? Cumhurbaşkanı adayından önce bunların değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü asıl sıkıntı o” değerlendirmesini yapıyor. Bu görüşü savunan kurmaylar, milletvekili aday listelerinin ortak Cumhurbaşkanı adayının açıklanabileceği ocak ayından önce şekillenebileceğine işaret ediyor.

‘Teröre karşı ortak tavırgörevimiz’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün DP lideri Gültekin Uysal ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’numakamında ziyaret etti. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Mersin’deki polisevine terör saldırısına ilişkin “Bölücü terör örgütünün veya diğer terör örgütlerinin inançları yoktur, kimlikleri yoktur, ahlakları yoktur.Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, ekonomi politikalarımız farklı olabilir; ama terör, bir insanlık suçudur. İnsanlık suçuna karşı ortak tavır takınmak siyasetçi olarak bizim görevimizdir” dedi. -ANKARA Milliyet

'Kazanımlarınız sizin başarınızdır'


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’ye yönelik sözlerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Ah Erdoğan ah… Kafandaki tilkiler kaçınılmaz olarak diline vuruyor. Kadınlara ‘tane’ mi dersin, ‘birkaç başörtülü’ mü dersin, ‘sembolik’ mi dersin.Kadın haklarına inanmayan sen, bunu sadece oy almak için bir iş gibi görürsün. Muhafazakar genç kadınlara sesleniyorum. Siz ‘tane’ değilsiniz, ‘sembolik’ değilsiniz. Hepiniz bireysiniz ve kazanımlarınız sizin başarınızdır. Bu kazanımları size kimse vermedi, bahşetmedi; siz aldınız. Bay Kemal de her zaman bu konuda haddini bilir ve bilecektir.”
 
Üst Alt