‘Adayımız ilk turda kazanır’

6311233986b2450790428726.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Tele-1 kanalındacanlı yayına katıldı. CHP lideri özetle şunları söyledi:

ADAYI ALTI LİDER BELİRLEYECEK: Cumhurbaşkanı adayımızı altı lider bir araya gelerek belirleyeceğiz. Bu konuda söz verdik. Bazen şu eleştiri de geliyor; ‘neden şimdiden adayınızı açıklamıyorsunuz’ diye. Biz önce altı lider Türkiye’yi nasıl yöneteceğimiz konusunda temel konularda görüş birliği sağlamak durumundayız. Gelince ne yapacağız, hangi kararları alacağız. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme nasıl geçeceğiz. Anlaştıktan sonra da doğal olarak cumhurbaşkanı adayımızı kamuoyuyla paylaşacağız.

HENÜZ KONUŞMADIK: (Aday, altı liderden biri mi olacak? Bu da masanın ilkelerinden biri olabilir mi?)Henüz konuşmadık ama ilkelerinden biri olabilir tabii, sonuçta cumhurbaşkanı adayı altı liderin bir araya gelip ortaklaştıkları konuları güvence vererek hayata geçiren birisi olması lazım.

SAĞLIKLI BİR POLİTİKA: (Tek adayla birinci tur fikri) Ben daha önce seslendirmiştim. Eğer gerçekten sağlıklı bir politika izlenirse ki izleyeceğiz, umarım birinci turda cumhurbaşkanı adayımız kazanır.

HDP BİZİM MASADA YOK: Altı liderin oluşturduğu bir masa var. Bir arada, ortak hareket ediyoruz. Ve bu konuda da kararlılığımız var. Elbette ki biz HDP’yi şeytanlaştırmak ya da başka bir pozisyondaymış gibi adlandırmak istemiyoruz. Bütün partilerle görüşen parti CHP. HDP ile de görüşüyoruz. Biz demokrasiyi savunuyoruz. HDP bizim masada yok, doğru ama konuşulabilir mi, bir şey olursa zaten konuşuyoruz.

85 MİLYONU KUCAKLAYACAKSINIZ: (Mithat Sancar’ın açıklaması) Ayrı ayrı partiler de olsak yine kucaklaşıyoruz, yani halkıyla kucaklaşmayan kişinin siyaset yapma şansı var mı? 85 milyonu kucaklayacaksınız.

NİYE BAŞLATMIYORSUN KARDEŞİM? (KHK’lılara yönelik sözlerine gelen eleştiriler) KHK ile barış akademisyenleri atıldı, evet hepsini görevlerine geri getireceğiz. Bunlarla ilgili mahkumiyet yok ki. KHK ile atmışsınız, gitmiş mahkemeye, beraat etmiş. Niye başlatmıyorsun kardeşim? Biz başlatacağız. Mahkum olanlar var. Terör olayından mahkum olmuş hapse girmiş ise zaten biz onu göreve istesek iade edemeyiz. Benim söylediğim ayrı. Onlar olayı başka yere çekiyor.

MİLLİYETÇİLER BİZİM YANIMIZDA: (Devlet Bahçeli’nin açıklamaları)Sayın Bahçeli’nin bana yönelik tavrını ben anlarım, niçin, oy kaybediyor. Samimi olan bütün ülkücüler, bütün milliyetçiler bizim yanımızda. Biz onlarla beraberiz. Bizim milliyetçiliğimiz Akdeniz’in sularına yazılmıştır. Kıbrıs’ın Beşparmak Dağlarına yazılmıştır.

İZMİR’E GİDECEĞİM: (9 Eylül’de Tarkan’ın konserine gidecek misiniz?) İzmir’e gideceğim.

AFFA GEREK YOK: Hiçbir affa gerek yok. Bugün diyor ki Erdoğan... Kalktı yeni bir anayasadan söz ediyor. ‘Yeni bir anayasaya ihtiyacımız’ var diyor. Otoriter yapıyı savunanlarla anayasa masasına oturulmaz. Egosu güçlü olanlarla, devleti sadece ben yönetirim, her şeyi sadece ben bilirim diyen insanlarla zaten masaya oturulmaz. Yemek için de masaya oturulmaz. Sizin önünüzdeki yemeği yer.

BAY KEMAL BU SORUNU ÇÖZECEK

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğretmenatama töreninde kendisine ve öğretmenlere yönelik kullandığı ifadelere tepki gösterdi. CHP lideri, sosyal medyadan“Erdoğan, öğretmenlere çapulcu mu dedin sen? Öğretmenler hemen birleşin, hemen. Bu sınava girerseniz, iflah olmazsınız. Dövüyorlar yahu sizi, geldikleri seviye bu. ‘Alın bunu’ seviyesi. Bunlar size hiçbir şey vermez. Sınava girmeyin, Bay Kemal bu sorunu çözecek. Az kaldı. Sabır” ifadelerini kullandı.
 
Üst Alt