AK Parti, yeni bir affa mesafeli duruyor

631284af86b24a4e240641a0.jpg

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara Bahçeli önceki günkü basın açıklamasında, “Af çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “Bir bilgimiz yok” yanıtını verdi. Af düzenlemesini “iki ucu keskin bıçak” olarak niteleyen AK Parti kurmayları, devletin af yetkisinin tartışmalı bir başlık olduğuna ve bir ceza affı düzenlemesinin AK Parti’ye siyasi olarak yük getireceğine vurgu yapıyor. Parti kurmayları 2000 yılında çıkarılan ve kamuoyunda “Rahşan Affı” olarak bilinen yasanın siyasi ve toplumsal sonuçlarının çok ağır olduğuna işaret ederek, böyle bir riskin göze alınamayacağını belirtiyor.

Öte yandan Adalet Bakanlığı’nın, ileri derecede hasta olan tutuklu ve hükümlüler için çalışma başlattığını söyleyen parti kurmayları, “hastalığın” tespiti için Adli Tıp Kurumu dışında başka sağlık kuruluşlarının da yetkilendirilebileceğini belirtiyor. Muhtemel düzenlemeyle yaklaşık altı yıldır cezaevinde olan eski HDP Milletvekili Aysel Tuğluk’un da “şartlı tahliye” edilebileceği ifade ediliyor.

AK Parti kurmayları partinin 2023 seçimlerinden olası bir zaferle çıkması halinde yeni bir infaz düzenlemesinin, tüm partilerin de mutabakatıyla gündeme getirilebileceğini belirtiyor
 
Üst Alt