Akşener: Enflasyon 1 yılda 4 kattan fazla arttı

633d59c986b2472e745ce213.jpg

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, Ankara'da müzisyen Onur Şener'in öldürülmesiyle ilgili,"AK Parti iktidarı yüzünden memleketimizin bereketi degüzellikleri de soluyor. 'Balık baştan kokar' derler. En tepedeki şımarıklık, acımasızlık, toplumun tamamına yayılıyor. Oysa ülkeyi yöneten kişi, her tavrıyla örnek olmalıdır;ama iyi örnek olmalıdır. Beğenmediği herkese saldıran, hakareti ve iftirayı kendine hak sayan, ülkeyenifak tohumları eken bir zihniyetinneden olduğu toplumsal gerilim,artık tehlikeli bir seviyeye ulaştı. Türkiyebu gerilimiartık taşıyamıyor. Geçtiğimiz haftaAnkara'daki bir eğlence mekanında yaşananlar,işte tam olarakbu gerilimin sonucudur. Sanata ve sanatçıya düşman bir iktidarın yönettiği ülkemizdesırtını iktidara yaslayan herkes, kendini her şeyin sahibi zannediyor. Bize de katledilen bir sanatçının ardındanüzülmek düşüyor. Onur Şener'e Allah'tan rahmet, ailesine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

'RUSYA'NIN İLHAKINI TANIMIYORUZ'

Akşener, Rusya'nın24 Şubat'taUkrayna'ya başlattığıişgalin üzerinden7 ay geçtiğini hatırlatarak, "Güya başkent Kiev, bir haftada alınacaktı, değil mi?Peki ne oldu?Rus ordusu, Ukrayna topraklarında çamura saplandı. Putin iseçizilen karizmasını toparlamak içinson çareyiHerson, Zaporijya, Luhansk ve Donetsk'i, askeri işgal altında yapılansopalı referandumlar sonucundailhak etmekte buldu. Biz bu filmi, daha önce Kırım'da da izledik.Dolayısıylanasıl ki o günRusya'nın işgalini ve ilhakını tanımadıysak bugün de tanımıyoruz.Çünkü,Putin'in çarlık rüyaları peşinde attığı adımlar,uluslararası hukuka daRusya'nın taraf olduğu anlaşmalara daaykırıdır. ÜstelikPutin'in ilan ettiğikısmi seferberlik çerçevesindeaskere alınacakların, yurt dışına kaçmalarından da gördüğümüz üzereRusya'nın, uluslararası toplum tarafından kınananbu saldırganlığını,Rus halkı da desteklemiyor"dedi.

'TAHIL KORİDORU ADIMLARINI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ'

Akşener, dış politikayı iç siyasete cirolama peşinde koşup seçim hesapları kovalayarak devlet yönetilemeyeceğini vurgulayarak, "Biz,tahıl koridoru konusundaki adımları, elbette takdirle karşılıyoruz.Ancak, Rusya- Ukrayna savaşında, bir komşu ülke olarak alacağımız pozisyonda, 'Liderlerin ahbaplıkları değil;ülkemizin menfaatleri esas alınmalıdır'diyoruz. Rusya'nın, Ukrayna topraklarındaki sözde referandumunutanımamak daelbette doğru bir politikadır. Ancak yeterli değildir. Arabuluculuk kisvesi altındaPutin'in sırtını sıvazlayan bir diplomasi, Cumhuriyet Türkiye'sine yakışmaz. Bu konuda çok daha net olmak, uluslararası hukuka ve egemenlik haklarına saygının bir gereğidir.Türk milleti, tarihinin hiçbir döneminde olmadığı gibi bugün deRus emperyalizminin yanına yedeklenecekbir algı malzemesi değildir;olamaz" açıklamasında bulundu.

Ekonomiye ilişkin eleştiride bulunan Akşener, "Sayın Erdoğan, geçtiğimiz şubat ayında,'Yaz aylarıyla birlikte, enflasyonu kontrol altına alacağız'diyordu.Yaz gelip geçti, artık kış kapıya dayandı. Enflasyon kontrol altına alındı mı? Alınamadı. Baktıolmuyor, bu sefer de'yıl başından sonra, enflasyonun düşeceğine inanıyorum'dedi. Dikkat edin artık söz de veremiyor" diye konuştu.

'KAMUOYUNDA SADECE TÜKETİCİ FİYATLARI KONUŞULUYOR'

Akşener, TÜİK'in makyajlı rakamlarıyla bile enflasyonun yüzde 83,45'e ulaştığını hatırlatarak, "Yanigeçtiğimiz 1 yıldaenflasyon, 4 kattan fazla arttı.Kamuoyunda sadece tüketicifiyatları konuşuluyor.Oysa, tüketici fiyatlarındaki artış,diğer fiyat artışlarınınen düşüğü.Mesela son 1 yıldaüretici fiyatlarındaki artışyüzde 151,5, tarım üretici fiyatlarındaki artışyüzde 142,4, konut fiyatlarındaki artış iseyüzde 173,8 oldu.Tüm bu rakamların gösterdiği çerçevede, bugün ne yazık kidünyada en yüksek enflasyona sahip5'inci ülkeyiz.Listede bizden sonra gelen ülkeler iseLübnan, Suriye, Venezuela ve Sudan.Maşallah her biribirer istikrar abidesi.Düşünün ki savaşın ortasındaki Ukrayna'nın enflasyonu, yüzde 23,8, işgalci Putin'in Rusya'sının iseyüzde 14,3.Ne var ki içinde bulunduğumuz tablo, böylesine ibretlik bir durumdayken milletimiz;enflasyonun, hayat pahalılığının,geçim darlığının yükündennefes dahi alamazkenSayın Erdoğan, buram buram cehalet kokan bir rahatlıklagününü gün etmeyedevam ediyor" dedi.

'DEZENFORMASYON YASASI İLE İLGİLİ TEREDDÜTLERİMİZ VAR'

Akşener, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri başlayan 'Dezenformasyon Yasası' ile ilgili tereddütleri olduğunu belirterek, "Yeni yasama yılının başlangıcındaMeclis gündeminde yer alan ilk düzenleme,iktidarın yüksek standartlarına göre bileucubelikte adeta bir başyapıt oldu. Sözüm onainternetteki yalan haberleri durdurmak amacıyla çıkartılanbu yasadaen çok merak ettiğimiz konu iseyasanın nasıl işleyeceği.Yalanı kim ayırt edecek? Doğru nasıl bilinecek? Dezenformasyonu hangi kurum denetleyecek? Hiçbiri belli değil.Mesela yalanları,havuz medyasının bir alt birimi gibi çalışan, RTÜK mü ayırt edecek?Mesela doğruyu,ENAG'ınyüzde 186 olarak açıkladığı enflasyon rakamının karşısındakendi çalışanlarını bilezar zor ikna edipenflasyonuyüzde 83,45 açıklayanTÜİK mi bilecek? Meselaşu meşhur dezenformasyonu;trollerin efendisi, iftiraların prensi, algıların bekçisi, İletişim Başkanlığı mı denetleyecek?" diye konuştu.
 
Üst Alt