‘Ayrışan Türkiye istemiyoruz’

6324ee0386b245471092e69d.jpg

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Arnavutköy Eğitim, Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi açılış törenine katıldı. Kılıçdaroğlu, açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizim görevlerimizden birisi de bu ülkede fakirin, fukaranın hakkını korumaktır. Her evde huzurun olduğu, her evde bereketin olduğu, hiçbir yerde gelecek endişesinin olmadığı bir Türkiye inşa etmek. Biz bu inşa olayını sadece CHP olarak değil, altı siyasi parti lideri bir araya gelerek yapacağız. Ayrışan Türkiye’yi istemiyorum. Önüne gelenle kavga eden gruplaşan bir Türkiye değil tam tersine beraber olan, kucaklaşan helalleşen, geçmişinde hataları varsa, hatalarıyla yüzleşme cesaretini gösteren bir Türkiye istiyoruz. Birlikte yaşamak istiyoruz batısıyla, doğusuyla, güneyiyle, kuzeyiyle beraber yaşamak istiyoruz. Böyle bir Türkiye altı liderin de ortak özlemidir.”

‘Haklarını korumalıyım’

Kılıçdaroğlu sosyal konut projesine de değinerek şunları söyledi: “Herkes ev sahibi olsun eyvallah başımın üstünde yeri var. Ama kafamda bazı sorular var. Niçin, fakirin fukaranın hakkını korumak için sormak zorundayım. Parayı topluyorsun gayet güzel. Herkes sıraya girdi, parayı yatırıyor. Kurayı 6 ay sonra çekileceksin. Neden? Baştan kura çeksen de alacaksın parayı ve kullanacaksın. 0 faizle kullanacaksın. Üstelik fakirin fukaranın parasını kullanacaksın. Üstelik beş kuruş faiz vermeyeceksin. 6 ay sonra kura çekeceksin. Kura da çıkmazsam ne olacak benim hakkım? Peki yarın müteahhit dese ki ben yapmıyorum ya. Demire zam geldi, çimentoya zam geldi. Ben bu işin içinden çıkamıyorum dese ne olacak?”

Kılıçdaroğlu, Arnavutköy’deki programının ardından Seymen Köyü’nü ziyaret etti. Burada vatandaşlarla çay içen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin düzelmesi için bir araya geliyoruz, konuşuyoruz. Sizden sadece bir şey istiyorum. Televizyonlarda, gazetelerde, yok ihtilaf çıktı, yok kavga çıktı... Bunların hiçbirisine inanmayın” dedi. Ardından Değirmenci Köyü’ne geçen CHP lideri, burada ‘Ekmeklik Buğday Tohumu ve Mazot Desteğiyle Üreticinin Yanındayız’ etkinliğine katıldı. Kılıçdaroğlu, son olarak Büyükçekmece sahilinin açılış törenine katıldı.
 
Üst Alt