Bakan Akar: 'Kıbrıslı kardeşlerimizin haklı davalarında tüm imkanlarımızla yanlarında yer alıyoruz'

6336c45786b244177ceb9cf0.jpg

Isparta’da Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığının 51'inci Dönem Komando Sözleşmeli Er Kurs Kapanış Töreni, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkez Komutanlığında bin 503 asker 18 haftalık temel komando eğitimini tamamladı. Mezun olan bin 503 sözleşmeli er Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki piyade komando birliklerinde görev alacak.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, eğitimi başarıyla tamamlayan sözleşmeli erlere belge ve hediyeleri Bakan Akar tarafından takdim edildi.

Dağcılık ve bayrak gösterinin ardından kürsüye gelen Bakan Akar, yoğun ve zorlu bir eğitim dönemini başarıyla tamamlayan kursiyerleri tebrik etti.

6336c46086b244177ceb9cf4.jpg


Güvenlik ortamının yeniden şekillendiği, güç dengelerinin, aktörlerin ve rollerin sürekli değiştiği bir dönemden geçildiğini işaret eden Bakan Akar, “Bölgemizde ve dünyada belirsizlik, risk, tehdit ve tehlikeler her geçen gün artmakta. Bu kritik dönemde etki ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen ülkemiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kendi inisiyatiflerini hayata geçirerek Orta Doğu’dan Balkanlar’a, Afrika’dan Kafkaslar’a kadar geniş bir coğrafyada barış ve istikrara katkı sağlamaktadır. Türkiye başta savunma ve güvenlik olmak üzere hemen her alanda attığı adımlar ve kurduğu çok boyutlu ilişkilerle artık uluslararası alanda özne haline geldi. Yani etki alanımız üç kıta, ilgi alanımız ise bütün dünya olmuştur” diye konuştu.

"PEŞLERİNDEYİZ"

Bu süreçte görev ve sorumlulukları artan Milli Savunma Bakanlığının Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve en etkili faaliyetlerini icra ettiğine dikkati çeken Bakan Hulusi Akar, “Sahip olduğu nitelikli personelin yanı sıra, yerli ve milli savunma sanayi ürünleriyle desteklenen TSK; ‘Hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, terörü kaynağında yok etme stratejisi ve ‘terör neredeyse hedef orasıdır’ anlayışıyla, yurt içinde ve sınır ötesinde başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı artan bir şiddet ve tempoda mücadele etmektedir.

6336c46086b244177ceb9cf2.jpg


Nitekim son olarak 26-27 Eylül’de Irak’ın kuzeyinde, Türkiye’ye 140 kilometre mesafedeki Asos bölgesine Hava Harekatı icra edildi. Bu harekat kapsamında, terör örgütüne ait içinde mağara ve sığınakların da olduğu 16 hedef, büyük bir başarıyla imha edilmiş, çok sayıda bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Böylece TSK her nerede olurlarsa olsunlar, hangi mağaraya girerlerse girsinler, nereye kaçarlarsa kaçsınlar, hangi altyapı ve üst yapıdan destek alırlarsa alsınlar teröristlerin peşinde olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir” ifadelerine yer verdi.

"KIBRISLI KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ"

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelenin yanı sıra aynı azim ve kararlılıkla Türkiye’nin semalardaki ve denizlerdeki hak ve menfaatlerini de koruduğunun altını çizen Bakan Akar, “Kıbrıslı kardeşlerimizin haklı davalarında tüm imkanlarıyla yanlarında yer almakta, bunlara ilaveten başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere dost, kardeş ve müttefiklerimizin haklı davasına destek olmakta, aynı zamanda BM, NATO, AGİT, AB bünyesinde ve ikili anlaşmalar çerçevesinde dünyanın birçok coğrafyasında görev yapmaktadır” dedi.

"ASKERLİK KUTSAL BİR GÖREVDİR"

Mehmetçiğin tüm bu faaliyetlerinde elde ettiği başarılardaki en büyük ilham kaynağının şehit ve gazilerin kahramanlık ve fedakarlıkları ile milletin sevgisi, güveni ve duası olduğunu belirten Bakan Akar, “Sizlerin bizlere olan sevgisi, güveni ve desteği sürdükçe başaramayacağımız hiçbir şey, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Ordu-millet anlayışında olan asil milletimiz için askerlik kutsal bir görevdir. Bunun için de milletimiz askerine Mehmetçik, ordusuna Peygamber Ocağı demiştir. Yüreği vatan sevgisiyle dolu siz değerli anne ve babalar; vatana ve millete hayırlı olsun diye büyük emek ve fedakarlıklarla yetiştirdiğiniz evlatlarınızı, ülkemize ve milletimize hizmet etmek üzere bu kutsal ocağa emanet ettiniz.

Evlatlarınız da mazisi şan ve şerefle dolu Türk ordusunun birer mensubu olmak, şanlı üniformamızı giymek için büyük azim ve kararlılık gösterdiler. Bu şanlı yuvada genç silah arkadaşlarımız; milli, manevi ve mesleki değerlerimiz uğruna her türlü engeli aşabilecek, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı koyabilecek kabiliyette ve yüksek nitelikli komandolar olarak yetiştiler. Askerlik mesleğinin temel niteliklerini özümsemiş bu cesur evlatlarımızı, bugün mekteb-i asli olan kıtalarına, komando birliklerine uğurluyoruz” diye konuştu.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Esat Kabaklı ve Mehteran Konseri’nin ardından program tören geçişi ile sona erdi.

Bakan Akar’a, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Isparta Valisi Aydın Baruş ve milletvekilleri eşlik etti. Töreni askerlerin çok sayıda aileleri de takip etti.
 
Üst Alt