Bakan Çavuşoğlu'ndan flaş F-16 yorumu: Elimizi kolumuzu bağlayacak bir anlaşma içinde olmayız

632dab6486b24721f8062489.jpg

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle; Hafta boyunca çok sayıda toplantı yaptık, ikili görüşmeler gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız salı günü BMGK'ya hitap etti. Sayın Cumhurbaşkanımız görüşlerimizi ortaya koydu.

Ayrıca tüm dünyaya KKTC'yi tanıma çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanımızın "Dünya 5'ten büyüktür" vizyonu diğer ülkelerin de gündemlerine getirdiklerini görülmektedir.

Ben de 32 ikili görüşme gerçekleştirdim. Bölgesel ve küresel gelişmeleri ele almış olduk.

Rusya ve Ukrayna arasında kalıcı çözüm için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Erdoğan'dan esir takası açıklaması: Putin'in üzerinde durduğu ismi Rusya'ya gönderdik

"HERKES BİLİYOR, UMUT TÜRKİYE"

Tüm muhataplarımız, sayın Cumhurbaşkanımızın görüştüğü muhataplar, ayak üstü karşılaştığımız tüm üst düzey kişiler Türkiye'nin barış için umut olduğunu söylüyorlar. Tahıl Anlaşması'nda Türkiye'nin oynadığı rol ortada. Türkiye'nin BM ile birlikte üstlendiği rolün herkes farkında. Tahıl fiyatlarında 2008'den bu yana düşüş yaşandı. Yine bir ateşkes olacak Rusya-Ukrayna arasında bunun da Türkiye sayesinde olacağını herkes biliyor. Umut Türkiye. Genel anlamda gördük ki; herkes savaşın bitmesini istiyor.

ABD İLE F-16 GÖRÜŞMELERİ

Normal işliyor süreç. Yönetimin bu konudaki kararlılığı da devam ediyor. Yönetim F-16'ları verilmesi yönünde güçlü destek veriyor. Elimizi kolumuzu bağlayacak bir anlaşma içinde olmayız. 'Şöyle kullan böyle kullan' gibi bir kısıtlama getirilmesi kabul edilebilir değil. Kullanamayacağımız ürünü niye alalım?
 
Üst Alt