‘Başkalarının maşası olmayın’

631faf8a86b2472e4048ec06.jpg

ANKARA Milliyet - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediyesi ve Ankara Üniversitesi tarafından organize edilen “101’inci Yılında Sakarya Meydan Muhaberesi ve Haymana Sempozyumu”nun açılışına katıldı.

Açılışta konuşan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Yalnızca bölgemizde değil; küresel düzeyde barış ve refaha katkı sunacak projelerimiz var. Dünyanın neresinde bir kriz olsa gözler bize çevriliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki çabalarımız, çalışmalarımız, Ukrayna tahılının dünyaya ulaşmasını sağladı. Dünyayı bir gıda krizinden koruyacak bu proje. Bu projeyi gerçekleştirirken özellikle medeniyetimizin değerlerinden ilham aldık. İnsani dış politikamız, kadim medeniyetimizin vicdani ve ahlaki değerlerinden besleniyor.”

‘En güçlü noktadayız’

“Düşmanın bin yıllık Türk yurdu Anadolu’nun içine bir hançer gibi sokulup Ankara’ya kadar geldiğini” anlatan Çavuşoğlu “Aradan geçen zamanda ve en son 15 Temmuz’da da ülkemize diz çöktürmek için neler yapıldığını biliyoruz. Bu çabaların biteceğini zannetmeyin. Bu çabalar, bugün de var, yarın da olacaktır. Biz de aradan geçen bu zaman içerisinde hem kendimizin hem de mazlum milletlerin hakkını savunacak güce kavuştuk. Cumhuriyetimizin 100’üncü, hariciyemizin 500’üncü yıl dönümü olan 2023’e girerken tarihimizin en güçlü noktasındayız” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadim Türk yurdu Anadolu’yu Yunan mezaliminden kurtardığımız yer burasıdır. Bugüne geldiğimizde biz, ‘Ege’nin iki yanında komşuluk haklarına saygı duyalım’ derken Yunan hala kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor. Başkalarının hesabına maceraya atılırsanız geçmişte olduğu gibi bugün de sonuçlarına katlanırsınız. Bu, komşumuz Yunanistan’a bir uyarıdır. Yıllar sürmüş savaşlardan yorgun düşmüş Türk ordusu, milletiyle ve imanıyla bu büyük imtihanı başarıyla vermiştir. Bugün şartlarımız bambaşka ama aynı sarsılmaz imana sahibiz. Herkes aklını başına alsın. Özellikle Yunanistan’a söylüyoruz. Başkalarının maşası olmayın. Tahriklere devam etmeyin çünkü Türkiye’nin dostluğu kadim, husumeti vahimdir. Bunu da aklınızdan çıkarmayın.”
 
Üst Alt