'Bunların tamamı safsatadan ibaret'

6320ed4a86b24541b0ebe594.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Altılı masa ile ilgili zaman zaman sorarlar, ‘Altında başka parti, üstünde başka parti, gizli bir parti var mı’ diye. Bunların tamamı safsatadan ibarettir” dedi.

TBMM’nin tatile girmesinin ardından her hafta başka bir ilde toplanan CHP Meclis Grubu’nun dünkü durağı Sakarya oldu. Sakarya Spor Salonu’nda düzenlenen grup toplantısında altılı masaya yönelik eleştirilere yanıt veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu,

Altılı masadaki liderlerin hiçbirinin özel bir beklentisi olmadığını vurguladı. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

HUZURDA ANLAŞTIK: Altı lider bir aradayız. Her birimizin ayrı partili olduğumuzu sizler de biliyorsunuz. Demokrasi konusunda, Türkiye’nin huzuru konusunda, Türkiye’nin üretmesi konusunda anlaştık. Adalet, demokrasi konusunda anlaştık. Herkesin kimliği, dini inançları konusunda anlaştık. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız. Bundan emin olmanızı isterim. Hiçbirimizin özel bir beklentisi ve amacı yok. Amaç Türkiye’yi büyütmek, bu ülkeye huzur getirmek. Zaman zaman sorarlar, ‘Altında başka parti, üstünde başka parti, gizli bir parti var mı’ diye. Bunların tamamı safsatadan ibarettir. Her birimiz neyi, nasıl yapacağımızı yazıyor, çiziyoruz ve bunu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

TANK PALET’İ ALACAĞIM: Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurumuz olmasını istiyoruz. Bu mücadelenin ekonomik gelişmişlikle taçlanması lazım. 20 milyar dolarlık yatırımdır Tank Palet, büyük bir üretim üssüdür. O Tank Palet Fabrikası’nda beş model tank ürettik. Deneme atışları yapıldı. Başarılı oldu. Deneme Ankara’da yapıldı. Tank ürettik ya birisinin hoşuna gitmedi. Ethem Sancak’a verdi. Ethem Sancak tank üretir mi? Hayatında belki tank görmemiştir. ‘Yaparım ama param yok.’ Para nerede? Katar’da. Buradan açık ve net söylüyorum; bir hafta içinde Allah nasip eder iktidar olduğumuzda o Tank Palet Fabrikası’nı alacağım, şanlı ordumuza aynen iade edeceğim.

YÜREĞİN YETİYORSA GİDERSİN: Bizim milliyetçiliğimiz sorgulanamaz, biz Mustafa Kemal’in, Ecevit’in yolunda ilerliyoruz. Bizim milliyetçiliğimizi soracak olursanız Akdeniz’in sularına CHP’nin milliyetçiliğini yazdık biz. Biz bunlar gibi değiliz. ‘Yok efendim ben geliyorum, yok hemen geleceğim, yok bir sabah gelirim.’ Rahmetli Ecevit ne dedi, ‘asker gitti çıkarmayı yaptı, başbakanlığın kapısına geldi, ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır dedi ve bitti... Şimdi; ‘bir gece gelirim, yarın sabah gelirim’ diyor. E sana davetiyemi göndersinler beyefendi... Yüreğin yetiyorsa, cesaretin varsa gidersin kardeşim.

MİLLİYETÇİLİĞİMİZ SORGULANAMAZ: Dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu Türk ordusu... 15 Temmuz’dan sonra hepsini aldılar. GATA’yı da aldılar. Allah nasip eder iktidar olduğumuzda GATA’yı ve askeri hastaneleri alacağız. Şimdi soru şu; Tank Palet Fabrikası’na sahip çıkan mı, askeri hastanelere, kendi ordusuna sahip çıkan mı milliyetçidir? Evet biziz milliyetçi, bizim milliyetçiliğimiz sorgulanamaz.

Hendek kurbanlarının aileleri ile buluştu

Kılıçdaroğlu, Hendek’te 3 Temmuz 2020’de meydana gelen havai fişek fabrikası patlamasında yaşamını yitirenlerin aileleriyle Akyazı’da görüştü.Kılıçdaroğlu, “Büyük bir mağduriyet, büyük bir ihmal var... Avukat arkadaşlar sağ olsunlar, çalışıyorlar. Biz hemen milletvekili arkadaşlarımızı olaydan sonra görevlendirdik.Sonuna kadar takipçisiyiz” dedi.

‘Her yaşam tarzına saygı duymalıyız’

Kılıçdaroğlu, Sakarya Yerel Kültür Derneği’ni ziyaretinde de “Kendi kültürümüzü yaşattığımız zaman çocuklarımıza o kültürü öğrettiğimiz zaman Türkiye’nin zenginliği olarak yazılacaktır. Belli güçler kültürlerimizi çatışma alanı olarak ortaya koyabilirler. Bizler bu zengin kültürü unutupkavga edebiliriz. Bundan Türkiye’nin süratle çıkması lazım, kucaklaşmamız lazım. Kültürler zenginliğimizdir ve her yaşam tarzına saygı duymak zorundayız” ifadelerini kullandı. Ardındankazanın başına geçen Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, keşkeği karıştırdı. Kılıçdaroğlu, kendisine ikram edilen keşkekten yedi.
 
Üst Alt