CHP’de gündem ‘bakanlık’ krizi

631e504186b2453c74f8df24.jpg

ANKARA Milliyet -CHP, MYK toplantısı bugün yapılacak. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in bir televizyon programında HDP’ye bakanlık verilebileceğine ilişkin açıklamalarıyla başlayan tartışma da MYK’nın gündeminde olacak. Tekin’in yanıtına özellikle İYİ Parti’den tepki gelmiş; CHP’li Barış Yarkadaş’ın, İYİ Parti milletvekilinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı ihalelerle ilgili açıklamaları da, CHP ile İYİ Parti arasında gerilim konularından birini oluşturmuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısında İYİ Parti ile aralarında yaşanan gerilime dikkat çekmişti.

Kılıçdaroğlu’nun, “İYİ Parti’nin üzerine HDP, PKK üzerinden, bizim üzerimize din ve laiklik konularıyla gelecekler. Bu tuzaklara düşmemek lazım. Konuşmayın, konuşunca da çok dikkat edin” dediği aktarılmıştı. İYİ Parti ile yaşanan tartışmaların bugünkü toplantıda da gündeme gelmesi bekleniyor. CHP yönetimi, altılı masa toplantılarında gelinen aşamayı da değerlendirecek. Toplantıda, 2023’teki cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik çalışmalar üzerinde durulacak.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da MYK’ya sunacağı kadın kollarının istihdama ilişkin çalışmaları hakkında yazılı açıklama yaptı. Nazlıaka, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre kadınların, ev içi işlere erkeklere kıyasla beş kat fazla zaman ve emek ayırdıklarını belirterek, “Bu gidişata bir dur demek için, ülkemizin en can yakıcı sorunlarından biri olan işsizliğe odaklandık.Türkiye’de kadının istihdamdaki yerini,sağlık ve sosyal haklar temelinde kadını güçlendirmeyi ele aldık. Türkiye, OECD ülkeleri içinde en düşük kadın istihdamı oranına sahip olan ülke konumunda. Kadınların geleneksel roller içine hapsedildiği ve istihdamın dışına itildiği bir gerçek” dedi.
 
Üst Alt