CHP’den ‘seçim günü provası’

632f7d6586b244550c4c8d45.jpg

MEHTAP GÖKDEMİR Seferihisar - Kampın ilk gününde CHP Genel Başkan yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Onursal Adıgüzel tarafından “sandık güvenliği ve seçmen listeleri” sunumu gerçekleştirildi. Edinilen bilgiye göre; kampta seçmen listeleri ve seçim günü operasyonun nasıl çalışacağı görsellerle aktarıldı. Sseçim günü nelerin yapılacağı adım adım anlatılarak adeta seçim gününün provası yapıldı, oyların nasıl takip edileceğine dikkat çekildi. Sandık görevlilerin eğitimi, tek aranması, görevi kabul edip etmediğinin sorulduğu ifade edildi.

Seçim günü operasyonunda hangi sistemlerin kullanılacağı, nasıl çalıştığı, nelerin karşılaştırıldığı aktarıldı. Milletvekilleri de çalışmaya destek olunması için davet edildi. Sandık görevlilerinin doğru atanıp atanmadığının önemli olduğu, okul bilişim sorumlusu ve hukukçu istendiği belirtildi. Seçim gününe ilişkin 2018’den bu yana riskin dağıtıldığı, en az iki üç sistemle izlendiği ifade edildi.

Afgan ve Suriyeliler

Sunumda seçmen listelerindeki analizler anlatıldı, yabancı seçmen analizine ilişkin bilgi verildi. Özellikle Suriyeli ve Afgan seçmen konusuna dikkat çekildi. Eski seçmen listelerinin yeni gelen seçmen listeleriyle karşılaştırmaların yapıldığına dikkat çekilerek, “Doğum yerlerine bakıyoruz. Doğum yerleri doğrultusunda da kişinin seçmen olup olmadığına bakıyoruz. Afganlı mı, Suriyeli mi, hepsini toparlıyoruz. Oradan analizlerimizle adım adım takip ediyoruz” denildi.
 
Üst Alt