Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bosna Hersek'e yatırım çağrısı: Hedef, 1 milyar dolar ticaret hacmini aşmak

631786f786b2440ad41fd43a.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek-Türkiye İş Forumu'na açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: Her alanda mükemmel seviyede seyreden ilişkilerimizin önemli bir ayağını ekonomik ve ticari ilişkiler oluşturuyor. Türkiye olarak Bosna-Hersek ile ilişkilerimize özel bir önem atfettik. Farklı etnik ve dini grupların yaşadığı bu coğrafyada ayrımlar acıdan başka hiçbir sonuç vermeyecektir. Bosna-Hersek'in ayrıştırıcı söylemlerden uzak durması barış ve ekonomisi için önemlidir. Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğünü destekliyoruz.

Ticaret ve yatırımlarımızın artmasından memnunuz ancak ticaretimizi daha da geliştirilme potansiyeli var. Güncellenen serbest ticaret anlaşmasının 1 Ağustos 2021 ile beraber yürürlüğe girmesi ile ticaret hacmimiz arttı. Ticaret hacmimiz bu yılın ilk 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artışla 627 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen sene çok yaklaşmış olduğumuz 1 milyar dolar ticaret hedefini 2022 sonuna kadar aşmayı bekliyoruz. Ülkede 32 şubesi ile güçlü bir ağ kuran Ziraat Bankamız, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda firmamız ekonomik ilişkileri ileriye taşımamızda önemli rol oynuyor.

YATIRIM ÇAĞRISI

Şu an itibarıyla 200 iş insanımızın bulunduğu bu toplantıda yatırımlara yüklenilmesinin gereğini sizlerden rica ediyorum. Gelin hep birlikte yatırımları yapalım ve Bosna-Hersek'i ayağa kaldıralım.

Avrupa'da iki ülkeye daha kimlik kartı ile seyahat dönemi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliya İzzetbegoviç’in kabrini ziyaret etti
 
Üst Alt