Devlet korumasından devletin hizmetine

63335d5c86b2444aec3db170.jpg

ANKARA Milliyet - Bakan Yanık’ın katılımı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde noter huzurunda dün gerçekleştirilen törende devlet korumasında yetişen gençler mezuniyet durumlarına göre kamudaki öğretmen, avukat, mühendis, eczacı, diyetisyen, psikolog, arkeolog, sosyolog, sağlık teknisyeni, teknisyen, tekniker, sağlık teknikeri, memur kadrolarına atamaları yapıldı.

Bakan Yanık, “Yaptığımız düzenlemeyle istihdam hakkı olan çocuklarımızın bu haklarını kısa sürede kaybetmemeleri için başvuru süresini 2 yıldan 5 yıla çıkardık. Yerleştirme işlemlerinde, yılda 1 kez yapılan kamu kurumlarına atama programlarını artık yılda 3 kez yapıyoruz” diye konuştu.

Bakanlığın sosyal hizmet modellerinden yararlanan çocukların ilgi ve yeteneklerine göre bir spor ya da sanat dalına yönlendirildiğini aktaran Yanık, “Bugün koruma ve bakım altında bulunan toplam 5 bin 241 çocuğumuz en az bir spor branşı ile uğraşıyor. 10 milli, 2 bin 172 lisanslı ve 3 bin 69 lisanssız sporcumuz bulunuyor. 2 bin 242 çocuğumuz ise birçok branşta kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunup çeşitli müzik enstrümanlarını icra ediyorlar” ifadelerini kullandı.
 
Üst Alt