Dışişleri'nden 'Bosna Hersek ile ilişkilerin 30'uncu yılı' mesajı

630ca07686b24429909311c4.jpg

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye ile Bosna-Hersek arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 30'uncu yıl dönümünün kutlandığı belirtilerek, "Halklarımızın köklü tarihi, beşeri ve kültürel bağları, ilişkilerimizi müstesna kılmaktadır. Sağlam temellere dayanan ilişkilerimiz, her alanda gelişmeye devam etmektedir. 1992 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından Türkiye, Bosna-Hersek'in bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında yer almış ve Bosna-Hersek'e her alanda destek vermiştir. Bölgenin ve Avrupa'nın barış ve istikrarı Bosna-Hersek'in barış ve istikrarıyla doğrudan bağlantılıdır. Bosna-Hersek'in çok etnili, çok kültürlü ve çok dinli sosyal dokusunun korunması ve Bosna- Hersek'in kalkınmasına ve refahının artırılmasına ağırlık verilmesi önem taşımaktadır. Bu anlayışla, parçası olduğumuz Balkanların istikrarını, refahını ve kalkınmasını gözeterek iş birliğimizi güçlendireceğiz. Önümüzdeki dönemde ticaret, yatırım, enerji, ulaştırma, kültür ve eğitim gibi sahalarda bölgesel iş birliğinin geliştirilmesine katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Terörün her türlüsüne karşı dayanışma içerisinde hareket edeceğiz" denildi.

Türkiye ile Bosna-Hersek'in ikili siyasi, ekonomik, ticari ve askeri iş birliğinin günden güne geliştiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"30 yılda imzalanan 90'ın üzerinde anlaşma ve 140'ın üzerinde kardeş şehir ilişkisi, ilişkilerimizin devlet düzeyinden yerel yönetimlere ne kadar geliştiğinin göstergesidir. İkili siyasi, ekonomik, ticari ve askeri iş birliğimiz günden güne gelişmektedir. Ticaret hacmimiz 2021 yılında 1 milyar ABD doları hedefine yaklaşmıştır. Bu yıl bu rakamın aşılması beklenmektedir. İkili iş birliğimizin yanı sıra üçlü danışma mekanizmaları gibi bölgesel formatlarda ve uluslararası platformlarda da Türkiye ile Bosna-Hersek yakın dayanışma ve iş birliği sergilemektedir. Bölgemizde sınamaların artış gösterdiği bu dönemde, iki dost ve kardeş ülke olarak Balkanlardan tüm Avrupa kıtasına uzanan geniş coğrafyada, güvenlik ve kalkınmayı teşvik etmeye devam ediyoruz. Bölgemizin Avrupa Birliği ve Avrupa-Atlantik bütünleşmesinin, tüm Avrupa'da kalıcı barış ve istikrarın temininde önemli bir unsur olduğuna inanıyoruz. Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki mevcut mükemmel ilişkileri kuvvetlendirmek, bunlara yeni boyutlar kazandırmak ve bu ilişkileri halklarımızın ve ortaklarımızın yararına olacak şekilde daha ileriye taşımakta kararlıyız."
 
Üst Alt