Doğu Akdeniz'de kritik adım! Türkiye-Libya arasında doğal gaz mutabakatı

633ad40586b247156c306f9c.jpg

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Libya’daki siyasi geçiş süreci ve bu kapsamda seçimler konusunun ele alınması, askeri eğitim işbirliği dahil ikili ilişkilerin gözden geçirilmesi ve bölgesel meselelerde görüş alışverişinde bulunmak üzere Libya'ya geldi.

Türk heyet, Libya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Necla Manguş ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Çavuşoğlu, "Libya’ya ve Libyalı kardeşlerimize desteğimizi yinelemek ve temaslarda bulunmak üzere geniş bir heyetle Trablus’tayız" ifadelerini kullandı.

633ad7b686b247156c306fb5.jpg


"SİYASİ ÇÖZÜME YÖNELİK ADIMLAR ELE ALINDI"

Türk heyet, temasları kapsamında Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüşme gerçekleştirdi. İki ülke arasında anlaşmalar yapıldığını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Bakan Çavuşoğlu, "Başbakan Dibeybe’yle, siyasi çözüme yönelik adımları ve ilişkilerimizi ele aldık. Hidrokarbonlar ve Protokol alanlarında Mutabakat Muhtıralarını imzaladık" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş, ikili görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle; Bundan sonra da Libya'nın yanında olacağız, desteklemeye devam edeceğiz. Libya'nın zor zamanlarında hep Libya'nın ve Libya halkının yanında olduk. Bundan sonra da tereddüt etmeden yanınızda olacağız, desteklemeye devam edeceğiz. Batısı, güneyi, doğusu ile Libya bizim için bir bütündür ve çok kıymetlidir.

Milli birlik ve beraberliği engellemeye kardeş kavgası çıkarmaya yönelik hamlelerin karşısında durmaya da Türkiye olarak devam edeceğiz. Bu anlayışla Libya'daki tüm kesimlerle de görüşüyoruz. Libyalı kardeşlerimizin kalıcı barış, huzur ve rehafı biran önce tesis etmeleri için her türlü desteği vermeye hazırız. Bunu tüm muhataplarımıza da vurguluyoruz.

Libya ile olan ilişkilerimiz gücünü ortak tarihimizden, komşuluk ve kardeşlik bağlarımızdan alıyor. Bugünkü görüşmelerimizde ilişkilerimizi daha da ileri taşıma taahhüdümüzü karşılıklı olarak vurguladık. Bugün iki tane anlaşma imzaladık. Hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki mutabakat muhtıralarını imzaladık. Şu anda arkadaşlarımız üzerinde müzakere etmeye devam ediyorlar. Bugün inşallah gaz alanında da bir mutabakat muhtırasını imzalayarak dönmüş olacağız. Çok sayıda taslak belgeler var. Bu belgeler üzerinde müzakerelerimizi yapıcı bir şekilde sürdürüyoruz. İlişkilerimizin hukuki zeminini güçlendirecek ve iki ülke arasındaki bağları güçlendirecek bu anlaşmaları da bir sonraki stratejik iş birliği toplantısında imzalamayı düşünüyoruz.

Şartlar oluştuğu zaman Bingazi Başkonsolosluğumuzun açılışını gerçekleştireceğiz.

THY'nin uçuşlara tekrar başlaması için çalışıyoruz.

İmzaladığımız hidro karbon anlaşması denizde, karada kazan-kazan anlayışıyla hem Türk hem Libya firmalarının kazançlarına işaret ediyor.

DENİZ YETKİ ALANLARI

Bu anlaşma iki egemen arasında imzalanan anlaşmadır. Hem Türkiye hem Libya böyle bir anlaşmayı imzaladığımızı BM'ye bildirmiştir. Bildirimde bulunduk. Biz Türkiye olarak deniz yetki alanlarımızın sınırlarını da BM'ye katdettik. Libya'da kendi deniz yetki alanlarını belirleyerek BM'ye bildirmesidir.

Bakan Çavuşoğlu beraberindeki heyetle Libya’da
 
Üst Alt