Erdoğan'dan açılış töreninde 'barış' vurgusu: Bu oyunların önemi büyüktür

6335c77286b24a5c5c87341c.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Göçebe Oyunları Açılış Etkinlikleri'nde açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: Ülkemizin mavi incisi İznik'ten spora, sanata, kültüre, ortak geleceğimize gönül veren tüm kardeşlerime kucak dolusu selamlarımı gönderiyorum. Göçebe Oyunları'nın ilki 2014'te Kırgızistan'da ata topraklarında yapılmıştı. Türk Devletleri Teşkilatı Liderler Zirvesi'nde bu oyunları geleneksel oyunlar olarak kabul ettik. Bu organizasyon 2020'de gerçekleştirilecekti ancak Kovid salgını sebebiyle ertelemek zorunda kaldık. 4. Göçebe oyunlarını her köşesi tarih kokan İznik'te başlatıyoruz.

Göçebe kültürü insalık tarihi kadar eskidir. İnsan toplulukları binlerce yıl boyunca bulundukları yerde ayrılarak, kendilerine yeni hayat alanları aramışlardır. Bu uzun yolculuklar sırasında karşılaşan insan toplulukları birbirlerini etkilemişlerdir. Dünyanın her yerinde şehirleşmenin artması, iş imkanlarının çoğalması göçebeliği epeyce sınırlanmıştır. Göçebe kültürünün farklı yönleri ile yaşatılmasınında büyük fayda görüyoruz. Göçebe Oyunlarını dünya çapına yayan bu organizasyonu kadim mirası geleceğe bırakmak adına önemli görüyorum. Oyunlarda yarışacak sporculara başarılar diliyorum. Katkıları ile oyunların yaşatılmasına destek olan dostlarımıza da teşekkür ediyorum.

Bölgemizin dini ve etnik çatışma ve gerilimlerle kavrulduğu bir dönemde; barışı, dayanışmayı esas olan bu oyunların özgür bir iş birliği platformu olduğuna inanıyorum. Oyunlar boyunca yapılacak geçmişten günümüze spor müsabakaları sadece gençlerimize hoşça vakit geçirmek ile kalmayacak, onların bu alanlara ilgisini artıracak. 40'dan fazla yapılacak dalda yarışacak sporcumuzun heyecanını şimdiden görebiliyorum.

Ülkemizden ve dünyadan pek çok tanınmış sanatçı konserleri ile, çocuklarımız koroları ile etkinliğimizin renklenmesine renk verecek. Birçok atolye çalışması da oyun programında bulunuyor. Zengin, cazip bir Göçebe oyunlarına şahitlik edeceğiz. Çocuk obasında yapılacak etkinlikler evlatlarımıza unutulmaz anlar yaşatacaktır. Yetenekli sanatçı ve zanaatkarların el emeği eserleri Etno pazarda sergilenecek. Burada yapılan her faaliyet bir anlamda tarihi canlandırmayı ifiade ediyor. Yeni ve kalıcı ilişkiler kurmaya sebep olan diplomasi yönünü de önemsiyoruz. 2 senede bir düzenli olarak devam edecek Göçebe Oyunları'na her türlü katkıyı yapmayı sürdüreceğiz.

102 ÜLKEDEN 3 BİNDEN FAZLA SPORCU KATILIYOR

Dünya Etnospor Federasyonu tarafından organize edilen 4'üncü Dünya Göçebe Oyunları, Bursa'nın İznik ilçesinde başladı. 102 ülkeden 3 binden fazla sporcunun katılacağı organizasyon, geleneksel okçuluk yarışıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kamu bankalarına kredi talimatı
Erdoğan dünyanın merak ettiği ilhak sorusuna böyle cevap verdİ
Erdoğan'dan canlı yayında faiz, EYT ve asgari ücret açıklaması!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjde üstüne müjde
 
Üst Alt