Erdoğan’dan yeni diplomasi turu

633cac5186b245285cb2b4e7.jpg

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Eylül ayında Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı kapsayan Balkan turunun ardından Özbekistan’a giden Erdoğan Şanghay İş Birliği Teşkilatı Zirvesi’ne “özel konuk” olarak katılmıştı. Erdoğan, eylül ayındaki son ziyaretini ise BM Genel Kurulu nedeniyle ABD’ye gerçekleştirmişti.

Erdoğan’ın diplomasi trafiği, ekim ayında da iki ülkeyle devam edecek. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un teklifiyle yarın Çekya’nın başkenti Prag’da ilki yapılacak Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) liderler toplantısına, AB üyesi 27 ülkenin yanı sıra Avrupa kıtasında bulunduğu halde AB üyesi olmayan 17 ülkenin liderleri katılıyor. Zirve kapsamında çok sayıda ikili görüşme yapması planlanan Erdoğan’ın, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı kabul etmesi de bekleniyor.

Erdoğan, ekim ayında ikinci ziyaretini Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 6. Zirvesi’ne katılmak amacıyla Kazakistan’a gerçekleştirecek.Erdoğan, 15-16 Kasım’da ise Endonezya/Bali’de düzenlenecek G-20 zirvesine katılacak.
 
Üst Alt