Eylem ABD merkezli

6338bd4e86b2470c30a0af72.jpg

GİRESUN İHA - Soylu, şu bilgileri verdi:

“Bu eylem Amerika merkezli bir eylemdir. Bu eylemi gerçekleştirenler Mümbiç’ten hareket ettiler. Eylemden önceki akşam saat 20.00 itibariyle tam 12-13 saat paraşütlü motorla beraber Tarsus’a geldiler. Sabah 10’a doğru Tarsus’ta kıyıya yakın bir yere indiler. Sabah 10’dan sonra akşama kadar orada kaldılar. Ve oradan yürüyerek normal vatandaşların arabalarına binerek, onlar da insaniyet namına götürmüşler. Ondan sonra da eylemleri gerçekleştirdiler.

Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum. İlk kez Amerika tarafından bizden bir şey istendi. Emniyet Genel Müdürlüğümüzden ve istihbarat birimlerimizden, ‘Şu eylem yapan silahların seri numaralarını sizden istiyoruz” dediler dün. Neden istediler? Bizim arkadaşlarımız da onlara çok güzel bir cevap verdi. İstihbarat Teşkilatımız, ‘Siz ilk önce PKK’ya gönderdiğiniz silahların seri numaralarını bize gönderin, biz ondan sonra size göndeririz.’ diye.”

Saldırıda 1 tutuklama

Öte yandan saldırının ardından “Zozan Tolan” kod adlı PKK’lı Dilşah Ercan ile bağlantılı olduğu öne sürülen 22 kişiyi gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden M.K., çıkarıldığı hakimlikçe “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı. 15 şüpheli de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
Üst Alt