HDP yol haritasını 24 Eylül’de açıklayacak

6320e72586b24541b0ebe56d.jpg

NAMIK DURUKAN Ankara - Geçtiğimiz hafta toplanan HDP PM’de seçime yönelik kararlar alındı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in “Yeni hükümette HDP’ye bakanlık verilebileceği” açıklamasına Millet İttifakı’ndan itirazlar yükselmesi HDP’yi rahatsız etti. HDP yönetimi, Millet İttifakı’nı, “Kapsayıcılıktan uzak, ürkek tavırlı” olmakla suçladı. İsim verilmeden eleştirilen İYİ Parti’ye ise “Sizinle aynı masada oturmayız” denildi.

Bildiride, HDP’nin örgütlediği ve “3’ncü Yol” olarak ifade edilen “Emek ve Özgürlük İttifakı”nın ilkeleri ve yol haritasının 24 Eylül’de İstanbul’da geniş katılımlı bir organizasyonla kamuoyuyla paylaşılacağı da açıklandı.

Öte yandan HDP yönetiminin seçim sürecinde partinin kapatılması ihtimaline karşı seçime Yeşil ve Sol Parti ile girmeye yönelik hazırlığını tamamladığı belirtiliyor. Eylül ayı itibarıyla 46 ilde örgütlenmesini tamamlayarak seçime katılma hakkını elde eden Yeşil Sol Parti, PM’ni toplayarak durum değerlendirmesi yaptı. Yeşil Sol Parti’den yapılan yazılı açıklamada, parti kongresinin 15-16 Ekim’de yapılacağı bildirildi.
 
Üst Alt