İstanbul’da tarihi açılış

6339f98f86b2475064665015.jpg

Gülden Çoktan -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kadıköy - Tavşantepe metrosunu birbirine bağlayan yeni
Pendik - Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’nı hizmete açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın metroyla geldiği hattın açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve çok sayıda davetli katıldı. Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada hatla ilgili şu bilgileri verdi: “Uzunluğu 7,4 kilometre olan dört istasyonlu bu metro hattı Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Pendik’e, Anadolu Adliyesi’ne Kadıköy’e bağlamaktadır. Artık Sabiha Gökçen’e Pendik’ten 10 dakikada, Kartal’dan 12 dakikada, Kadıköy’den 50 dakikada ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Önümüzdeki birkaç ay içinde şu an devam eden yatırımlar da tamamlandığında bu hattı İstanbul Havalimanı’na kadar ulaştıracağız. Bugünkü açılışta İstanbul’daki raylı sistem uzunluğunu 270 kilometrenin üzerine çıkarıyoruz. Halen inşası süren projelerle bu 366 kilometreyi geçecektir. İstanbul’daki raylı sistem ağının yarısı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından İstanbul’a kazandırılmaktadır. Birileri bizim yaptığımız bu raylı sistemlere ne yapmak istiyor? Sahiplenmek istiyor. Bunların kimler olduğunu anlıyorsunuz değil mi? Ama bunlara en güzel dersi inşallah haziranda vermeye var mıyız?”

‘Belediye başkanı nerede?’

Erdoğan, muhalefetin inşaatı başlamış metro hatlarına hafriyat döktüğünü belirterek, “Gelecek nesile Türkiye yüzyılını inşa edebilecekleri güçlü bir altyapı bırakıyoruz. Artık manifestomuzun adı ne? Türkiye yüzyılı. Artık buna çalışacağız. İnşallah Türkiye yüzyılının inşasını da hep birlikte gerçekleştireceğiz. Ümraniye’de çöp dağları patladığında İstanbul Belediyesi’nin başında kim vardı? CHP. CHP demek çöp demektir. CHP demek çukur demektir. CHP demek çamur demektir. Ve biz mutsuz bir İstanbul devraldık. Bismillah deyip hemen harekete geçtik. Bu aziz şehir için çalıştık, koşturduk, ter döktük. Şartlar ne olursa olsun hiçbir zaman bahane arama, bahanelere sarılma kolaycılığına tevessül etmedik” diye konuştu.Erdoğan, şunları kaydetti:“Yeri geldiğinde eli İstanbul’da gözü başka yerlerde olanların eksiğini de yine biz tamamlıyoruz. Sel oluyor, kar yağıyor, yangın çıkıyor veya başka bir kriz yaşanıyor. Bakanlarımızla, kurumlarımızla anında olaya bizzat yerinde vaziyet ediyoruz. İstanbul’un belediye başkanı nerede. Bodrum’da. Ama Erdoğan’ın bakanları nerede. Vakaların olduğu yerde. Bu mevcut belediye başkanının ‘Ben de bir köşesinden tutayım’ diye böyle bir derdi yok. Göreve geldiğinden beri her taraf çukur. Ya bir de bir asfalt, bir şey dök. Şu yolları bir düzenle görelim. İşte şimdi haziran geliyor. Haziranda bunların topuna gereken dersi benim İstanbullum verecektir.”

6339f95b86b2475064665013.jpg


‘CHP, terörün kuklası oldu’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörü yerle yeksan ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Ama PKK’nın parlamentodaki temsilcileri hala bunu savunmanın gayreti içinde. Terör eylemlerinin yeniden harekete geçildiğini görüyoruz. Mersin’deki saldırı bu sinsi planın bir parçasıdır. PKK kadınları kullanıyor. Mersin’de bu iki kadın kendilerine bomba bağlıyor ve saldırıyor. Saldırganları terör örgütüne katılım konusunda himaye ve teşvik eden HDP’dir. Bu teröristleri kamuoyu önünde savunma aklama görevini de CHP üstlenmiştir. Asıl üzüldüğümüz Atatürk’ün partisi olduğunu söyleyen CHP’nin bölücü terör örgütünün kuklası ve oyuncağı durumuna düşürülmesidir.”
 
Üst Alt