‘İtibar suikastları bize asla sökmez’

6338bcb086b2470c30a0af55.jpg

Ordu DHA - CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı Seyit Torun başkanlığında yapılan toplantıya; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Torun, Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş’in “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklanmasına ilişkin konuştu. Belediyelerindeki işe alımların mevzuata uygun olduğunu belirten Torun, şöyle devam etti:

‘Belediyelerimiz şeffaf’

“İktidar, her türlü engeli çıkarıyor ancak belediyelerimiz tüm engelleri halkımızla birlikte aşıyor. Burada başarılı olamadığını gören iktidar, şimdilerde de baskının dozunu artırmış, artırmaya çalışmış görünüyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde şahit olduğumuz gibi tamamen algı operasyonları ile belediye başkanımızı sindirmek istiyorlar. İçişleri Bakanlığı’nda belediyelerimiz için özel birim kurulduğunu biliyoruz, talimatlı müfettişlerin de gönderildiğini biliyoruz. Artık Sayıştay, İçişleri Bakanlığı, müfettişler kadrolu eleman gibi oldular. Şunu özellikle iktidara belirtmek istiyoruz; sizin korkutma çabalarınız da itibar suikastlarınız da bize asla sökmez. Bizde korkup, sinecek belediye başkanı da sizin algı oyununuza yenilecek belediye başkanımız da asla yoktur. Belediyelerimiz hiçbir hukuki teftişten imtina etmez. Tüm belediyelerimiz şeffaftır. ‘Teröristlerin ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz’ deyip, saldırılara engel olamayanlar, bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemez.”

‘Gölgeleme çabası’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ilgili eleştirilere de yanıt veren Torun, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünde görkemli bir kutlama töreni hazırladı. Bu coşkuya ortak olamayanlar da kutlamalara gölgelemek için ne yapacaklarını şaşırdı. Başkanımız hakkında sudan sebeplerle 30 sene önceki işlerden dolayı üç ayrı soruşturma izni verdiler. Sormak istiyoruz; bu kadar mı korkuyorsunuz?” dedi.
 
Üst Alt