Kabinede Yunanistan için ne kadar çıkar? Ege'deki tacizler masada

63147d3c86b24516a82d2243.jpg

Yunanistan'ın Türk jetlerine yönelik tacizleri Ankara'nın gündeminde. Cumhurbaşkanı Erdoğan'n verdiği kritik mesajların ardından gözler Yunanistan'a yönelik atılacak adımlara çevrildi. Yarın yapılacak kabine toplantısında masadaki başlıklardan birisi Yunanistan'ın eylemleri olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığından yarın gerçekleştirilecek kabine toplantısına ilişkin detayları CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan aktardı.

Arda Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Ege'de Yunanistan'ın yükselttiği tansiyon Ankra'nın yakından takip ettiği bir başlık olarak karşımıza çıkıyor. Yarın gerçekleştirilecek kabine toplantısında Yunanistan'ın provokatif hamleleri gündemde olacak. Bir süredir hem NATO uçuşu gerçekleştiren hem de rutin uçuşlarını gerçekleştirilen Türk jetlerine dönük tacizler yaşandı. Buna karşı alınacak tedbirler kabinenin gündemin olacak.

ERDOĞAN'IN MESAJLARI DİKKAT ÇEKTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Teknofest'te verdiği mesajlar hem Yunan basınında hem de dünyanın birçok farklı noktasında dikkat çekti. Erdoğan, "Kimin dost kimin de karşımızda olduğunu iyi bilmemiz lazım. Şu anda Amerika; Dedeağaç'a, Yunanistan'a silahları, uçakları gönderiyor mu? Oradan S-300'lerle bizi tehdide kalkışıyor mu? Ey Yunan; bak tarihe bak, tarihe dön. Çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır. Yunanistan'a tek cümlemiz var; İzmir'i unutma" dedi. Elbette Erdoğan'ın mesajları kabinede değerlendirilecek.

NATO'DAN RESMİ ADIM TALEBİ

S-300 hava sistemi ile Türk savaş uçaklarına iki kez radar kilidi atılmıştı. Türkiye, bu adımı düşmanca olarak ilan etti. Bunun üzerini Türkiye, NATO'yu harekete geçirme kararı aldı. Radar kilidi atılan bölgeye ilişkin radar kayıtları NATO'ya iletilecek. Bu kapsamda uluslararası arenada atılacak adımlar kabinenin gündeminde olacak. NATO'dan sunulan deliller ışığında resmi adım atılması istenecek. Ege'de yükselen tansiyona dair takip kabinenin gündemindeki en sıcak başlık olacak.

MANŞETLER ANINDA DEĞİŞTİ

Öte yandan Erdoğan'ın açıklamaları Yunanistan'da manşetleri anında değiştirdi, Yunan Kathimerini gazetesi, 'Erdoğan'dan Yunanistan'a doğrudan tehdit' başlığını attığı haberinde şu ifadelere yer verdi: Erdoğan Yunanlıları İzmir'i hatırlamaya çağırıyor ve Samsun'da yaptığı konuşmada 'bedeli ağır olur' uyarısına bulunuyor.

Kathimerini gazetesinin İngilizce edisyonunun manşeti ise, 'Türk lider Erdoğan Yunanistan'a söylemini sertleştirdi' oldu.

Ta Nea gazetesi ise, Erdoğan'ın Rumlara hakaret ettiğini iddia etti ve "İzmir'i unutmayın" sözlerini manşetine taşıdı. Haberde, "Türk cumhurbaşkanı, Ege adaları üzerindeki Yunan egemenliğine doğrudan meydan okurken, Ankara'nın zamanı geldiğinde ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu söyledi" denildi.

Yunanistan'da yer yerinden oynadı!
 
Üst Alt