‘Kararlılığımız ittifakın gücü’

63264e9186b2451460111bde.jpg

Elif Altın / İstanbul - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve beraberindekilerle Topkapı’daki anıt mezarlarını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ilk olarak, idam edilişlerinin 61’inci yılında Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın anıt mezarlarını ziyaret ederek çelenk bıraktı. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler Menderes, Zorlu ve Polatkan için dua etti. Kılıçdaroğlu, daha sonra 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın anıt mezarına gelerek çelenk bıraktı. Kılıçdaroğlu, Özal’ın anıt mezarının içinde İBB tarafından yapılan çevre düzenlemesi ve müze binası inşaatı hakkında bilgi aldı.

Anıt mezarların ziyaretinin ardından Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğluve beraberindeki birçok siyasiyle Bakırköy’deki Cem Karaca Kültür Merkezi’nde, Hür Düşünce Hareketi 1. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

‘Kararlılık gücümüz’

Kurulda konuşan ve altılı masa olarak Türkiye’nin geleceği için bir araya geldiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Altılı masa ile ilgili olarak sayın genel başkan aşağı yukarı bütün görüşlerimizi yansıttı. Evet her birimiz farklı partiyiz, doğru. Her birimiz yeri geldiğinde birbirimizin rakibiyiz ama bizler Türkiye’nin üretmesini, büyümesini, kalkınmasını istiyoruz. O paydada bir olduğumuz sürece göreceksiniz Türkiye geleceğe güvenle bakacak” dedi.

Kararlı olduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Biz ne yaptığımızı her toplantıdan sonra kamuoyu ile paylaşıyoruz. Sanmayın ki biz sadece ayda bir kez toplanıyoruz. Her partinin genel başkan yardımcıları kendi alanıyla ilgili çalışmalar yapıyorlar ve onlar sürekli toplantı halindeler. ‘Neden cumhurbaşkanı adayınızı belirlemiyorsunuz’ diyorlar. Önce altı lider olarak neyi, nasıl yapacağımızı karara bağlamak zorundayız. O kararlılığımız aynı zamanda ittifakın güçlü, sürekli olması. Türkiye’nin aydınlığa çıkması için son derece önemlidir. Yeni bir iklimi Türkiye’ye getireceğiz. Kucaklaşacağız, fıkra anlatacağız. Bunları özledik. Bunları Türkiye’ye yaşatacağız. Bize inanın. Bunu yapacağız ve kararlıyız” dedi.

‘Altılı masa yemek yemek için bir araya gelmiyor arkadaşlar’

Ahmet Davutoğlu ise, “Masalara, bir altılı masaya, bir de iktidara bakalım. İktidar, bizi eleştirirken ‘Altı farklı bileşenden ne çıkacak’ diye soruyor. Anlamıyorlar. Gerçekten en büyük gücümüz altı farklı bileşenin bir masa etrafında toplanmış olmasıdır. Kendilerinin ise örtülü bir masası var. İlişkileri berrak, şeffaf değil. Acaba sayın Erdoğan ve sayın Bahçeli kapalı kapılar arkasında neyi konuşuyorlar biliyor muyuz? Kurmayları biliyor mu? Sayın Perinçek Çin otoritesinin temsilcisi olarak ‘Dümen bende’ diyor. Ne kadar onda acaba? Şeffaf olmayan, hiçbir şey kalıcı değildir. Biz şeffaf olarak bir masa kurduk. Gizlediğimiz, sakladığımız, örttüğümüz bir şey yok. Bu altılı masa yemek yemek için bir araya gelmiyor arkadaşlar. Ne olacak? Her yerde yemek yeriz. Değil mi? Yemeğe gideriz” diye konuştu.

‘Borsa manipülasyonlarını size ödeteceğim’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise “borsada manipülasyon” iddiasını tekrarlayarak, “Küçük yatırımcının çaldığınız parasını size ödeteceğim” dedi.

CHP lideri, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Merkez Bankası faiz kararları ile ilgili olarak 22 Ağustos’taki açıklamasını alıntılayarak yaptığı paylaşımda, “Borsada yaptığınız manipülasyonları izliyorum ve notumu alıyorum. Küçük yatırımcının çaldığınız parasını size ödeteceğim. Vallahi de ödeyeceksiniz. Erdoğan şürekası, göreceğim sizi” ifadelerini kullandı
 
Üst Alt