Kılıçdaroğlu, adaylık işaretini Samsun’dan verdi: Yeni bir iklimi yaratmaya talibim

630fc57986b2452444311f55.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin meclis grubunu bu kez Samsun’da topladı. Kılıçdaroğlu,Samsun’da ilk olarak Havza ilçesindeki Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret etti. Müze önünde kendisini karşılayanlara hitap eden Kılıçdaroğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü burada 18 gün sizler ağırladınız. 18 gün bağrınıza bastınız.Bu ağırlama, Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından çok önemlidir. Bu tarihi yaşatın ve evlatlarınıza da öğretin” diye konuştu. Kılıçdaroğlu daha sonra Vezirköprü ilçesinde halka hitap etti. CHP lideri, Bafra Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda özetle şunları söyledi:

YENİ İKLİM İHTİYAÇ: Türkiye’nin yeni bir iklime ihtiyacı var, kavgadan uzak durmaya, barışmaya, beraber olmaya, birlik olmaya, beraber mücadele etmeye hepimizin ihtiyacı var. Çok ayrıştık. Her birimiz sokakta cadde de kimi görüyorsak rahatlıkla bir ‘merhaba’ demeliyiz. Birbirimize selam vermeliyiz. Ben Türkiye’de bu iklimi yaratmaya talibim ve mutlaka yaratacağım.

KABAHAT BİZDE: Bafra’ya geldik. Sabahleyin Vezirköprü’deydim. İki ilçede de bizim oyumuz çok düşük, farkındayım. Ama kabahat ne Vezirköprü’de ne de Bafralılarda. Kabahat bizde. Gelmedik, sofranıza oturmadık, çayınızı, kahvenizi içmedik. Ankara’da laflar ettik, ‘bize oy verin’ dedik. Olmuyor, olmuyor. Gideceksin vatandaşın ayağına, oturacaksın, çayını, kahvesini içeceksin, dertleşeceksin. Bu iklimi yaratmaya çalışıyorum

O PARALARI GETİRECEĞİM: Hiç kimse endişe etmesin, size sözüm var, beşli çetelerin burnundan getireceğim. Paralarını götürüyorlar, o paraların tamamını getireceğim. Alıyorlar paralarını vakıf ayaklarına... Bay Kemal de bunu seyredecek. Yemezler. O paraların tamamını getireceğim. Benim davam hak davasıdır, kul hakkı yiyenlerle mücadele davasıdır.

‘TAK’ DİYE SİLECEĞİZ: Bütün bu gerçekleri bilerek sandığa gidip vicdanınızın sesini dinlemenizi istiyorum. Önyargılarınızdan arınmanızı istiyorum. Çiftçi kardeşim sana ‘kırmızı mazot’ vereceğim, ÖTV’siz ve KDV’siz. Kırsalda çalışan kadınların tamamı ve gençlerin tamamı sigortalı olacak. Sigorta primlerini devlet ödeyecek. Çiftçi kardeşim, Allah nasip eder iktidar olduğumuzda göreceksiniz ilk bir hafta içinde sizin bankalardan ve tarım kredi kooperatiflerinden çektiğiniz kredilerin faizlerini ‘tak’ diye sileceğiz. Esnafın da esnaf kefaret kooperatifinden veya bankalardan aldıkları kredilerin faizlerini sileceğiz. Diyeceksiniz ki parayı nereden bulacaksınız? Milyarlar götürdüler. Bu kardeşiniz onların tamamını kesecek.

NEFES ALIŞINI TAKİP EDİYORUM: Tepedeki adam, zat diyor ki; efendim Tarım Kredi Kooperatiflerinin alışveriş merkezlerinde fiyatları indirdik, 15-50 kuruş neyse yalan veya doğru. Ya kardeşim sen indiriyorsan Tarım Kredi Kooperatifi’ne ait Gübretaş’ın gübre fiyatını düşür, çiftçi de ucuza alsın, onu düşürmüyor ama. O sanıyor ki Bay Kemal bunları bilmiyor. Bay Kemal senin nefes alışını da takip ediyor.

HEP BERABER ADAYIMIZI SEÇECEĞİZ: Bize diyorlar ki “Niçin cumhurbaşkanı adayınızı göstermiyorsunuz?” Önce bu işin felsefesini ortaya koymak lazım. Birliktelikte neleri yapacağız, hangi olayları öncelikle ele alacağız, hangi komisyonları kuracağız. Önce bunları tespit edeceğiz. Arkasından Allah nasip edersebir araya geleceğiz, cumhurbaşkanı adayımızı seçeceğiz ve kamuoyuna duyuracağız. Şundan emin olun, 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın seçtiği cumhurbaşkanı adayı olacak. O cumhurbaşkanı devleti, adaleti, liyakatı bilecek. Fakirin fukaranın yanında olacak. Torpile son vereceğiz. Kul hakkı yiyenlerle hesaplaşacağız.

630fc5a486b2452444311f58.jpg

Bir çiftçi ölen babasının kasketini Kılıçdaroğlu’na hediye etti.

TEKNOFEST’e sürpriz ziyaret

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, T3 Vakfı tarafından düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ’e sürpriz ziyaret yaptı. Kılıçdaroğlu, stantları gezerek bilgi aldı. Alandan ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Alan gayet güzeldi. Teknolojiye, bilime yatırım yapmak çok önemli. Bu alanda da üniversitelilerin de başarı göstermesi hepimizi mutlu edecek. Burada önemli olan şu; Türkiye teknoloji alanında, özellikle de savunma sanayi alanında güzel yatırımlar yapıyor. Hepimizin de bu yatırımlara destek vermesi lazım. Bu yatırımlara A partisi B partisi ayrımı yapmak yanlış” dedi.
 
Üst Alt