'Kime sordunuz, kime neyi veriyorsunuz?'

6316779586b24a67b48433b0.jpg

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, katıldığı bir programda “İktidar olursanız HDP’ye bakanlık verecek misiniz?” sorusuna TBMM’de HDP’li bir Meclis Başkanvekili’nin görev yaptığını ve tüm milletvekillerinin söz hakkı için bu başkanvekiline “Sayın başkanım” diye seslendiğini hatırlatarak, “Şimdi bunu hak sayacaksınız ama bu ülkeyi yönetmek için bu kabul olmaz. O zaman milli irade nerede kaldı? Bu seçmen yarın nasıl oy verecek kendi partisine? Elbette HDP’ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir” yanıtını vermişti.

‘Artık kendinize gelin’

Tekin’in sözleri kısa sürede Cumhur İttifakı kanadında yankı buldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, sosyal medya hesabından HDP’li Sezai Temelli’nin, Semra Güzel’in tutuklanmasının ardından yaptığı “Diyarbakır’ın size sözü olsun, bu memleketi başınıza mutlaka yıkacağız” açıklamasına gönderme yaparak, Tekin’e “Oldu olacak Demirtaş’ı ya da bu tweeti atan Sezai Temelli’yi eş genel başkan yapın da rahatlayın” diye seslendi.

Tekin, Turan’a, “Erdoğan HDP’lilerle sohbet ederken, şakalaşırken, tespih hediyeleşirken AKP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş mıydı? Ne zaman ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dediler terörist oldular.7 milyon insanın oy verdiği partiye ve demokrasiye saygı duyacaksınız” karşılığını verdi. Turan ise, “Dün ‘KHK’lıların hepsini göreve iade edeceğiz’ dediniz, bugün ‘HDP’ye bakanlık verelim’ diyorsunuz. Yarını düşünemiyorum bile. Bence artık kendinize gelin” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkan Yardımcısıİsmail Özdemir de şu paylaşımı yaptı:“CHP’li belediyelere doldurulan PKK’lı teröristlere ses çıkarmayan, hatta genel başkan yardımcılarından bazılarını ilgili belediyelere göndererek ‘müdürlükle’ taltif edip, HDP’lilerle yan yana görev yaptıran İP, CHP’nin HDP’ye bakanlık verme sözünden rahatsızlık duyabilir mi? Sahi Demirtaş’la kahvaltı masası ne oldu?”

İYİ Parti’den de sert tepki

Tekin’in açıklamalarına en sert tepki ise Millet İttifakı ortağı İYİ Parti’den geldi. Siyasi İşler Başkanı, Ankara Milletvekili Koray Aydın, “HDP, Millet İttifakı’nın ve Altılı Masa’nın bir parçası değildir; olmayacaktır. İYİ Parti’nin olduğu yerde HDP olmaz, HDP’nin olduğu yerde İYİ Parti olmaz; olmayacaktır. Asılsız varsayımlar ve sorumsuz beyanlar, Millet İttifakı ruhunu zedeler ve sadece rakip ittifaka hizmet eder. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in defalarca ifade ettiği gibi; İYİ Parti, HDP’yi PKK terör örgütünün yanında konumlandırmaktadır. Partimizin görüşü nettir. PKK ile arasına mesafe koyamayan HDP’yi normalleştirme çabası ve HDP’ye Bakanlık verme söylemi asla kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Parti Kurucusu, Antalya Milletvekili Feridun Bahşi de, “İYİ Parti terör örgütünün gölgesinin bile düştüğü yerde olamaz. Gürsel Tekin ve türevleri haddini bilecek” derken, İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu da tepkisini şu sözlerle dile getirdi:“Kime sordunuz da kime neyi veriyorsunuz? Bu gibi açıklamalar doğru değil ve biz böyle bir şeye asla razı olmayız.”

‘HDP muhatap alınamaz’

DP Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt da tepkisini, “HDP, terör örgütü ile bağını koparmadıkça muhatap alınamaz. 6’lı masada oturup da, hiç kimsenin Millet İttifakı’nı zora sokmaya hakkı yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

Zafer Partisi lideriÜmit Özdağ da Tekin’e yönelik eleştirel paylaşımlar yaparken, partiden ihracı istenen CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da, “HDP, terör örgütü ile bağını kesti de bizim mi haberimiz yok? Bu söz en hafif tabirle aymazlıktır” dedi.

Tekin’den yanıt

Eleştirilere sosyal medya üzerinden yanıt vermeyi sürdüren Tekin özetle şu görüşleri dile getirdi:


“Bu ülkede HDPliler bakan oldu. Onaylayan da Erdoğan’dı. İşinize gelince öyle devir değişince böyle bir anlayış olmaz. Türkiye’de Anayasa var. Bu Anayasa’ya göre hareket edilecek. Hukuka, demokrasiye, haklarımıza sahip çıkmazsak dün Demirtaş’ı hapse atan canavar bugün Gülşen’i yutuyor, gençleri attıkları tweet yüzünden mahkeme kapılarında süründürüp, 8 Mart’ta ‘ritmik şekilde zıpladığı’ için kadınları gözaltına alıyor. Anayasa ve yasalara göre, millet oyunu kullanır, milletvekili de olur, bakan da olur. Kimse anayasal, demokratik düzenin üstünde değildir. Yasal olarak faaliyet gösteren partileri kafamıza göre lanetleyemeyiz. 7 milyona yakın vatandaşımız oy veriyorsa saygı duyacağız. HDP dün çözüm ortağı bugün terörist. Böyle anlayış olmaz. HDP yasal faaliyet gösteren partidir, AKP hangi hakka sahipse ona da sahiptir.”
 
Üst Alt