Konutta yeni etap seçim sonrasında

63263d6886b24752682badf8.jpg

ANKARA Milliyet - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başvuruları süren sosyal konut projesinin seçimden sonra yeni etabının başlatılacağını açıkladı. Erdoğan, “Burada bizim para pul sıkıntısı yok. Talebin yoğunluğu ortada. Allah nasip ederse seçimden sonra yeni bir etabı inşallah başlatacağız. Arsa noktasında filan sıkıntımız yok, yeter ki iş yapacak bir iktidar olsun” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Zirvesi için gittiği Özbekistan’daki temaslarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

TÜRKİYE’NİN İRADESİ KATİ: Türkiye’nin, Yeniden Asya Girişimi kapsamında kıta ülkeleriyle iş birliğimizi ikili ve çok taraflı düzeyde daha da geliştirme iradesi katidir. Teşkilât bünyesinde ülkemizle iş birliğinin daha da geliştirilmesi yönünde irade ve istek bulunduğunu memnuniyetle müşahede ettik.

TAHIL, AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERE: (Örgüt içinden Türkiye’ye üyelik çağrıları veya davet var mı?) Teşkilât, Şanghay Beşlisi diye başladı ama artık beşli olmaktan çıktı. Üye sayısı 9’a ulaştı. Görüştüğüm liderlerin hemen hepsi Rusya-Ukrayna Savaşı’nda tansiyonu düşürmek için oynadığımız rol sebebiyle bize teşekkür etti. En önemlisi tahıl koridoru meselesi. Attığımız adımlar hakkında Sayın Putin’le konuştuk. Tahıl koridorunun gelişmekte olan ülkelerden ziyade az gelişmiş ülkelere yönelik çalıştırılması gerekiyor. Bundan sonraki süreçte biz bunu inşallah en ideal şekilde çalıştırarak az gelişmiş ülkelere bu koridoru nasıl kullandırtacağız, buralara nasıl ulaşacağız, buralara ne yapabiliriz; bunun takipçisi olacağız.

ERMENİSTAN’IN SALDIRILARI: Ermenistan’ın provokasyonları karşılığında Azerbaycan başlattığı operasyonu tamamladığını söylüyor. Operasyonu bitirdiğine göre bunu şimdi dalgalandırmanın bir anlamı yok. İlham Bey’den aldığım bilgilere göre Azerbaycanlı kardeşlerimiz şu anda kendilerini güvenli bir konuma taşımış. Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik provokasyonlarından vazgeçmesi, evvelce verdiği taahhütlere uygun davranarak bir an önce barış ve iş birliğine odaklanması önem taşıyor. Bizim dileğimiz, bölgemizde yürütülen normalleşme süreçlerinin başarıyla nihayete erdirilmesi ve bölgesel barış ve istikrarın kalıcı olarak sağlanmasıdır.

GÜBRE DE GÖNDERİLECEK Mİ? Gerek Rusya’dan gerek Ukrayna’dan gelen her türlü ürün için biz ilgili ülkeyle müzakereleri yapıyoruz. Henüz şu an böyle ciddi bir falso ortaya çıkmadı. Sayın Putin’le yaptığımız görüşmede de bu sürecin aynı ihtiyatla sürdürülmesi konusunda mutabık kaldık.

KKTC’NİN RUSYA TARAFINDAN TANINMASI: Kuzey Kıbrıs konusundaki tutumumuzu sadece Rusya’ya değil, tüm uluslararası topluma anlatıyoruz, beklentilerimizi gerekçeleriyle izah ediyoruz.

AKKUYU’DA MUTABIK KALINDI: Akkuyu ile ilgili olarak mutabakat sağlandı. Türk firması IC ile mutabık kaldılar. Bundan sonraki süreci hızla devam ettirerek, 2023 içerisinde birinci üniteyi bitirip birinci ünitenin açılışını yapabileceğiz.

ZENGİLAN HAVALİMANI’NI AÇACAĞIZ: Astana sürecini zirvede görüşmedik. Ama muhataplarımla Suriye meselesinin kalıcı çözümüne dair meseleleri ele alıyoruz. Karabağ konusunda da tüm bölge ülkelerinin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne koşulsuz ve güçlü destek vermeleri önemli. 20 Ekim’de Zengilan Havalimanı’nın açılışını yapacağız. ‘Zengilan’ın açılışını yaptıktan sonra Cebrail’e geçer inşallah töreni de orada yaparız’ dedi. Mutabık kaldık. Belki bazı liderleri de oraya ayrıca kendisi çağıracak.

ZİRVENİN FOTOĞRAFI: (Zirvede liderlerle çekilen sohbet fotoğrafı) İlham Bey o koltuğu bana bıraktı, kendisi yandaki koltuğa geçti. Çoğu Rusça bildiği için tercüman da konuştuklarımızı Rusça’ya çeviriyordu. Oradaki sohbetimiz tabii hepsinin bayağı hoşuna gitti. Güzel bir anı oldu. Ama biliyorsunuz bizimki altı kişilik masa değil.

YURT ARZIMIZ TALEPTEN ÇOK: (Muhalefetin ‘Beton ekonomisi’ eleştirileri) Betonsuz ne bina ne yol ne köprü oluyor. Dedikleri şeylerin akla, mantığa sığar bir yanı var mı? 105 yeni yurt açılışı yaptık. Bu sene arz olarak öğrenci talebinden çok çok fazlayız. Bizim yurtlar gerçekten çok lüks. Yemekler hakeza öyle. Ücretler çok çok düşük. İşin böyle bir güzelliği de var. Biz ranzalarda kaldık. Şimdi üç yatak, karyola, çalışma odası, gardırobu her şeyi içinde. Birçoğu da manzarasıyla her şeyiyle çok çok farklı. Geçen gün Cebeci Öğrenci Yurdu’nun açılışını yaptım. Gençlik yıllarımda öğrenciliğimde Ankara’ya geldiğimde Cebeci Öğrenci Yurdu’nda arkadaşlarımla beraber kalırdım. O yurt ile bunlar mukayese edilmez. İşte onu yıktık, şimdi sıfır yeni yaptık.

ANLAMAZ: (‘Fabrika kurulmuyor’ eleştirileri) Bay Kemal Teknofest’e geldiği gün Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır onu gezdirirken ona aslında güzel bir ders verdi. Epeyce anlattı ona bazı şeyleri ama anlamaz.

SEÇİMDEN SONRA YENİ ETAP: (Sosyal konut projesine başvurular 2 milyonu aştı...) Arz noktasında bizim sıkıntımız yok. Arz-talep dengesi, talep istikametinde gözüküyor. Öyleyse seçimin ertesinde yeniden bir hamle yapılabilir. O zamana kadar da zaten bu inşaatların kabası bitmiş, yüzde 50-60 oranında ilerlenmiş olur. Bir taraftan da tabi kuraların çekilmesi, sonra yerleşmeler başlar. Bu arada da biz işin ikinci etabına başlamış oluruz. Burada bizim para pul sıkıntısı yok. Talebin yoğunluğu ortada. Allah nasip ederse seçimden sonra yeni bir etabı inşallah başlatacağız. Arsa noktasında filan sıkıntımız yok, yeter ki iş yapacak bir iktidar olsun.

BİZE DUA EDİYORLAR: (Kılıçdaroğlu’nun ‘boş vaat’ tweeti) Biz TOKİ vasıtasıyla bundan önce 1 milyon 170 bin konutu yaptık, teslim ettik. Şu anda TOKİ konutlarında oturanlar bize dua ediyor. En son geçenlerde Esenler’de teslimat yaptık. Bizimkinin ispatı var.

HASILAYI TOPLAMAYA BAŞLADIK: (Yeni Ekonomik Model) Çalışıyoruz, çalıştığınız zaman para da geliyor. Ülkemize duyulan güvenle dışarıdan da geliyor. Hazine Maliye, Merkez Bankası el ele vererek üretken bir ekonomiyi büyütüyor. Attığımız adımlar, tüketim veya israf ekonomisinin neticesi değil; tam aksine üretim ekonomisinin bir neticesi. Şu anda biz hasılayı toplamaya başladık. Merkez Bankamızın rezervi 115 milyar dolar civarında.

ADAMIN İSTİKAMETİ YOK: (Tunç Soyer’in, 9 Eylül konuşması) Bu adamın istikameti filan yok. Pusulayı şaşırmış ve terbiyeden uzak. Tarihini hakaretle ifade etmeye çalışan bir insan, bir defa bu milletin bir evladı olamaz. Bu ecdatla biz iftihar ediyoruz. Parti başkanı olanlarda bile ve üstelik tarihçiyim dedikleri halde bunu yapanların olması gerçekten bir akıl tutulmasıdır. 33 sene Osmanlı’yı idare eden bir Sultan Abdülhamid’e utanmadan, sıkılmadan öyle yakıştırmalar yapılması asla kabul edilemez. Bir de Merdan Yanardağ diye birisi var. O da Osmanlı hakkında ahlâksız ifadeler kullanıyor, hakaretler ediyor. Bu ifadeleri kesinlikle nefret suçuna girer. Tabii bunların üzerine gitmemiz lazım. Yani bu meydan o kadar boş değil. Bunu bilmeleri gerekecek. Ecdadımıza eğer layık olacaksak bunlara hukuk çerçevesinde gereğini yapmamız lazım.

‘Hedef üye olmak’

Erdoğan, Türkiye’nin Şanghay Beşlisi’ne üye olma hedefini de açıkladı. Erdoğan, “Biz Şanghay Beşlisi içerisinde üye konumunda değiliz. Şevket Bey ile bizim özel bir hukukumuz var. Beni ve İlham Bey’i buraya özel olarak davet etti. Bundan sonraki süreç bu işin en ileri kademesine doğru atılacak adımdır. Bu adım da önümüzdeki dönemin ev sahibi olacak Hindistan’daki görüşmelerde belki gündeme daha ileri seviyede gelecek. Üye olmak-olmamak hepsi ayrı ama bizim bu ülkelerle olan münasebetlerimiz, bu atılan adımla çok daha farklı bir konuma taşınmış olacak. (Kastettiğiniz üye olmak mı?) Tabii. Hedef o” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin BM reformu tezleri kitaplaştırıldı

Türkiye’nin BM reformuna yönelik tezleri, İletişim Başkanlığı’nca kitaplaştırıldı. Türkiye’nin BM reformunun gerekçelerinin anlatıldığı kitapta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform önerileri ile söylemlerine yer verildi. Erdoğan takdim yazısında, şu değerlendirmelerde bulundu: “Sadece 5 daimi üyenin önceliklerini dikkate alarak hareket eden bir BM Güvenlik Konseyi’nin çatışmaları önleyerek; barış, istikrar ve güvenliği tesis etmesi mümkün değildir. Bugün ve gelecek için daha adil bir dünya kuramayan bir sistemin değişmemesi için ısrar etmeyi, insanlığa karşı işlenen bir suça ortaklık olarak değerlendiriyoruz. BM’nin yeniden yapılandırılması için her platformda uluslararası toplumla paylaştığımız ‘Dünya 5’ten büyüktür’ ve ‘Daha adil bir dünya mümkün’ söylemi ekseninde ilan ettiğimiz ilkeler, sadece bizim değil BM çatısı altındaki ülkelerin de artık çok büyük bir kısmının hissiyatı haline gelmiştir.”

63263d1e86b24752682badf5.jpg


Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD’de sevgi gösterileri

Erdoğan, BM 77. Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’de

NEW YORK İHA /Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Özbekistan’ın Semerkant kentinde özel konuk olarak katıldığı Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’nin ardından Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York kentine geldi. Erdoğan, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ile Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Erdoğan, karşılamanın ardından konaklayacağı Türkevi’ne gelişinde kendisine sevgi gösterisinde bulunan Türk vatandaşlarını selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik eşlik ediyor. Erdoğan, ABD ziyareti kapsamında BM 77. Genel Kurulu’na katılacak ve temaslarda bulunacak.
 
Üst Alt