‘Mutfağımızdaki çeşitlilik birlikte yaşama sanatının bir ifadesi’

63190f6b86b24504a4ff1eb7.jpg

Emine Erdoğan, daha sonra “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabının Sırpça tercümesi tanıtım etkinliğine katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, mutfağı, milli kimliği ve kültürü yansıtan bir ayna olarak niteleyerek, “Türk mutfağının zenginliği, sadece ürün çeşitliliğinden değil, yaşam kültürümüzün, bir ifade biçimi olmasından da ileri gelir. Bir örnek vermek gerekirse, büyük sofralar, Türk kültürünün, aileye, misafire, yabancıya ve ikrama verdiği önemin sembolüdür. Bu sofralardan yüksek bir sevgi enerjisi yükselir. Mutfağımızdaki çeşitlilik, topraklarımızdaki farklı kültür, din ve etnik kökenler arasındaki dostluğun ve birlikte yaşama sanatının, bir ifadesidir” dedi.

21-27 Mayıs tarihlerini, “Türk Mutfağı Haftası” ilan ettiklerini, bu kapsamda Sırbistan’da da tanıtım etkinliği düzenlendiğini hatırlatan Emine Erdoğan, şu ifadelerin kullandı:

‘Tariflerimiz ortak’

“İnanıyorum ki bu etkinlikler, mutfaklarımız arasındaki benzerliklerin, gün yüzüne çıkmasının da bir vesilesi oldu. Bilhassa, mutfaklarımızdaki ortak tarifler, tarihsel deneyimimizin, birer göstergesidir. Mesela, baklava, sütlaç, börek, güveç, köfte ve sarma gibi yemeklerimiz, Sırbistan’da da kendine has tariflerle yapılıyor. Sırbistan’ın, ‘Domaça Kafa’ olarak bilinen yerel kahvesi, Türk kahvesine çok yakın. Bu vesileyle, kitabımızın Ekim ayında, Sırbistan’da satışa sunulacağı güzel haberini de paylaşmak istiyorum.”

Sırbistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Tamara Vucic de, “Bu kitap Türkiye’nin ruhunu tanıtıyor. Bu kitabın iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.
 
Üst Alt