Sıfır Atık Projesi dünyaya yayılacak

632a378b86b2472de49357b0.jpg

Emine Erdoğan’ın öncülük ettiği sıfır atık konusundaki çalışmaları takdirle izlediklerini belirten Guterres, “Atık günümüz için hayati bir sorun. Sizin de bu anlamda yaptığınız Sıfır Atık Projesi çok kıymetli ve etkileyici” ifadelerini kullandı.

Sıfır Atık hareketinin, ahlaki bir problem olan atık konusunda değerli çözümler sunduğunu belirten Guterres, “Atık konusu aynı zamanda adalet ve eşitlik sorunudur. Hayata geçirdiğiniz proje bu anlamda dünyada eşitlik ve adaleti tahsis etmeyi de amaçladığı için önem taşıyor. Sizi gönülden destekliyorum” diye konuştu. Guterres ayrıca tüm ülkelere, Türkiye’nin Sıfır Atık Projesi’nin küresel çapta yaygınlaştırılması için çağrıda bulundu.

Emine Erdoğan da Guterres’e hitaben, “Sizinle bugün imzalayacağımız metin bu anlamdaki ortak niyetimizi ortaya koyuyor. İlk iki imzasını atacağımız bu beyanın altındaki imzaların sayısının artmasını temenni ediyorum. Bu doğrultuda Sıfır Atığın küresel çapta yaygınlaştırılması diliyorum... Bu deneyimlerimizi isteyen her ülkeyle paylaşmaya hazırız ve Sıfır Atık Projesini küresel bir harekete dönüştürmek arzusundayız” dedi.

Atıktan eserler sergisini gezdiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, Türkevi’nin girişinde açılan atık sergisini birlikte gezdi. Sanatçı Deniz Sağdıç’tan atık eserler hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, pil, ilaç, plastik, tekstil, şişe kapakları ve elektronik eşya gibi çok farklı atıklardan tasarlanan tabloları etkileyici bulduğunu söyledi. Bu arada Emine Erdoğan, sanatçı Deniz Sağdıç’ın atık tekstil parçalarıyla yaptığı Guterres portresini imza töreni öncesi Guterres’e hediye etti.
 
Üst Alt