‘Şimdi kavga değil birlik olma zamanı’

6319050286b24504a4ff1de6.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Balık Hali ve Başkent İlçeler Terminali’nin açılış törenine katıldı. Kılıçdaroğlu’na Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve partisinin milletvekilleri de eşlik etti. Törende İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Koray Aydın, İYİ Parti Seçim İşleri Başkanı Şenol Sunat ve milletvekilleri de yer aldı.

‘Barış, huzur istiyoruz’

Kılıçdaroğlu törende yaptığı konuşmada, toplumun kucaklaşmasına ortam hazırladıklarını belirterek şunları kaydetti: “Hiç kimsenin kimliğini, yaşam tarzını, inancını sorgulamadan, bu ülkede herkesin 85 milyon insanın huzur içinde yaşayacağı bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken Millet İttifakı olarak yapıyoruz, 6 lideriz orada. Hepimiz bu ülkede barış, huzur istiyoruz. Ayrışmayı değil, kavgayı değil; tam tersine beraber olmayı, güçlü olmayı istiyoruz. Bizi ayırmak, bölmek isteyenler başkaları; ama biz ayrışmayacağız, biz bazılarının inadına karşı birlikte beraber olacağız, kucaklaşacağız. Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Kardeş kardeşi sorgulamaya başladı. Yetmiyor mu daha bu? Niye kucaklaşmıyoruz? Niye helalleşmiyoruz? İlla kavga mı edelim yani elin oğlu avucunu ovuştursun? Biz Milli Kurtuluş Savaşı’nı veren bir gelenekten geliyoruz. Milli Kurtuluş Savaşı’nı beraber verdik. Milli Kurtuluş Savaşı sadece Türkiye’nin kurtuluşu değildir, aynı zamanda bütün mazlum milletlerin kurtuluş savaşı olmuştur. Kavganın zamanı değil şimdi birlikte olmanın zamanı.

‘İki kırmızı çizgi’

İki kırmızı çizgimiz, vatanımız ve bayrağımız. Vatanını ve bayrağını kim seviyorsa başımızın üzerinde yeri vardır. Bu vatanda beraber yaşayacağız. Bayrağımızın altında onurumuz ve gururumuzla yaşayacağız ve belediye başkanlarımız bakın hiçbir ayrım yapmıyorlar. Gelip size sordular mı; ‘Siz hangi partiye oy veriyorsunuz, sizin kimliğiniz ne, sizin inancınız ne’ diye? Hayır sizin yerinizin daha güzel olması gerekiyor. Ayrım yapmadan bütün Ankara’yı kucaklıyor.”

Yeni hali gezdi

Konuşmaların ardından Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yeni balık halini gezdi, hal esnafının pişirdiği balıkları yedi.

CHP lideri, program sonunda basın mensuplarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan için yaptığı “Bir gece ansızın gidebiliriz” açıklamasını ve Barış Yarkadaş’ın, İYİ Parti’nin HDP oylarıyla seçilen belediyelerden ihale aldığı yönündeki iddiasını sorması üzerine “Bizim parti sözcümüz var, zaten o gerekli açıklamaları yapıyor” yanıtını verdi.
 
Üst Alt