Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan sert tepki: Türkiye'nin başarıları Yunanistan'ı çıldırtıyor

6321d1ea86b24a1914f90d2f.jpg

Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye’nin uluslararası arenadaki görünürlüğü ve başarıları Yunanistan’ı çıldırtıyor. Yunanistan bu nedenle Türkiye’yi kışkırtmak da istiyor. İşte tacizler, kilit atmalar bunun örneği. Bir de Yunanistan, Türkiye’nin yaptırımlara katılmamasını ve dolayısıyla turistlerin Türkiye’ye gelmesi gibi konuları da sürekli gündeme getiriyor.” dedi.

Miçoatakis’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ansızın gelebiliriz' açıklamalarına cevaben 'gün ışığında' bekliyoruz ifadelerine de yanıt veren Çavuşoğlu, "Biz, o sözlere cevap vermeye bile gerek duymuyoruz. Nereye ne zaman gideceğimize biz karar veririz.” dedi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "Net yükümlülükleri var. Bunların yerine getirilmesi lazım. Yasa değişikliği ise, yasa değişikliği yapacaklar. Mevcut yasalarımız buna elvermiyor denmesin. Bunu da zaten anlaşmanın içinde koyduk." açıklamasını yaptı.

ABD ile F-16 görüşmelerine de değinen Bakan, "F-16’larla ilgili, siyasi düzeyde ve teknik düzeyde herhangi bir sorun yok. Yani askerlerimiz arasında yapılan görüşmelerde herhangi bir problem yok." ifadelerine yer verdi.

"Yeni Büyükelçiler kararname taslağının hazır olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, İsrail'e büyükelçi atanmasıyla ilgili ise, "Sayın Cumhurbaşkanımıza arzedeceğiz. Geniş bir kararname olacak." dedi.

Ermenistan'ın son saldırıyla ilgili Çavuşoğlu, "Yaşanan gelişmeler bizim canımızı tabiatıyla sıktı. Ermenistan’ın bu provokasyonları sonlandırması gerekiyor. Bizim Ermenistanla görüşmelerimiz ikili düzeyde devam ediyor ancak kendilerine bunun, Azerbaycan’dan bağımsız bir şekilde devam etmeyeceğini söylüyoruz." açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun 'Davetiye mi göndersinler buyur gel diye, yüreğin yetiyorsa gidersin' açıklamalarını da değerlendiren Bakan, "Sakarya Muharebesi’nin nerede olduğunu bilmeyenlerin sorularına cevap vermeyi doğru bulmuyorum. Bizde öyle bir muhalefet var ki haklı olduğumuz durumda bile, başta Ukrayna savaşı dahil olmak üzere, her konuda ülkeyi, Türkiye’yi suçlayıcı şeyler söyleyebiliyor." ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, Kraliçe II. Elizabeth'in cenazesine Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılacak.

Yunanistan ateşle oynuyor! Bozcaada açıklarında taciz ateşi
Bakan Soylu'dan Yunanistan'a: Bu katliamların sorumlusu sizsiniz
Bakan Akar'dan Yunanistan'a: Akıllı ol!
Almanya’dan Yunanistan’a örtülü tank desteği
 
Üst Alt