Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hırvatistan'da önemli açıklamalar

6319bf7586b2472a6c6fcfb1.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Türkiye ve Hırvatistan bu yıl diplomatik ilişkilerinin 30. yıl dönümünü kutluyor. Ülkelerimiz birbirini dost gören iki dost ve müttefiktir. Önceki yıllarda Hırvatistan'da yaşanan deprem felaketinde yardıma koşan ilk ülkelerden biri Türkiye olmuştur. Bugünkü görüşmelerimizde bu anlayışla ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele aldık.

3 anlaşma bugün burada imzalandı. Bölgemizdeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Rusya-Ukrayna savaşını ele alıp etraflıca onu değerlendirme fırsatımız oldu.

Hırvatistan ile ticaret hacmimiz salgın öncesi seviyeyi geride bıraktı ve 900 milyon doları yakaladı, çok daha ileriye taşımanın gayretindeyiz. Yaklaşık yüzde 41 artıştır bu. Bu ivmenin bu yılın ilk 8 ayında artarak devam ettiğini ve hacmin şimdiden 760 milyon doları aştığını görüyoruz. 1 milyar hedefini bu yıl sonunda rahatlıkla geçeceğimiz anlaşılıyor. Bunu önce 2'ye katlayacağımıza ardından 5 milyar doları aşacağına inanıyorum.

Tüm Avrupa'ya ve dünyaya beraberce önemli mesaj vermiş olacağız. Değerli mevkidaşım, meslektaşım Milanovic'e çok teşekkür ediyorumç

‘Sabrımızın da bir sonu var’
Avrupa'da iki ülkeye daha kimlik kartı ile seyahat dönemi
 
Üst Alt