Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

6316f63f86b24a12e8e7ab1e.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Birazdan mevkidaşlarımın davetlerine icabetle Bosna Hersek, Sıbistan ve Hırvatistan'ı kapsayan Balkan ülkeleri ziyaretimizin ilk durağı olan Saray Bosna'ya hareket edeceğiz. Bu sene Bosna Hersek ve Hırvatistan ile diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 30. yılını idrak ediyoruz.

Türkiye olarak Balkanların istikrarı, gelişmesi ve Avrupa Atlantik yapılarıyla bütünleşme sürecini destekleyen bir politika izliyoruz. Köklü tarihi beşeri ve kültürel bağlarımızın bulunduğu bu coğrafya ile irtibatımızı güçlü tutarken gerilimlerin de önüne geçmeye çalışıyoruz.

TİKA'mız, Yunus Emre Enstitümüz, Maarif Vakfımız, Türk Hava Yollarımız, TRT'miz, belediyelerimiz hayata geçirdikleri projelerle bu coğrafyanın kalkınmasına destek veriyor. Haziran ayında faaliyete geçen TRT Balkan Haber Platformu'nun bölge dillerinde yaptığı yayınlarla önemli bir boşluğu doldurduğunu görüyoruz. Devletimizin kurumları yanında sivil toplum örgütlerimizin iş dünyamızın da bizleri gururlandıran işlere imza atmasından memnuniyet duyuyoruz.

SORU-CEVAP

SIRBİSTAN-KOSOVA GERİLİMİ

Geçmişten bugüne arzu edilmeyen sıkıntılar yaşandı. 3. Başkandan biri isim vermeme gerek yok. Türkiye'nin bu noktadaki yaklaşımlara "Bende olumlu bakarım" açıklamaları var. Vucic'le tab görüşeceğiz. Vucic'in ağırlık koymasıyla aşarız gibi düşünüyorum.

YUNANİSTAN'IN EGE'DEKİ TACİZLERİ

Bu konuyla ilgili olarak savunma bakanlığımız gerek NATO genel sekreteriyle, gerek diğer temsilcilerle görüşmeleri sürdürüyor, Yunanistan'da bunun farkında ve kendilerine bir çeki düzen verme yoluna gidiyorlar.Bundan sonraki süreçte de Yunanistan Türkiye ile nasıl bir ilişki içerisinde olacağını düşünerek hareket edecektir. Yoksa tekrar söylüyorum bir gece ansızın gelebiliriz.

Avrupa bu kışı ciddi sıkıntılarla geçirecektir diye düşünüyorum. Bizim böyle bir sıkıntımız yok.

Erdoğan'dan 5 buçuk milyon kişiye müjde: 2 bin lira ve altındaki icra borçları siliniyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gurbetçilere mektup
 
Üst Alt