'Takvim netleşmeden aday konuşulmayacak'

633b4df586b24a39a010b19f.jpg

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - Altı liderin son buluşmasında aday ismi konuşulmadı ancak kamuoyunda adaya ilişkin yapılan tartışmalar gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre liderler seçim takvimi netleşmeden adayla ilgili konuşmayacaklarını bir kez daha beyan etti. Edinilen bilgiye göre CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu iradenin toplantı sonrası yapılacak açıklamaya konulması önerisinde bulunduğu ancak diğer liderlerin buna gerek olmadığı yönünde beyanda bulunduğu öğrenildi. Liderler toplantıya ilişkin kurmaylarına, “Masada uyum var, nezaket var. Gayet iyi geçti” değerlendirmesinde bulundu. Kurmaylar, bu iş birliğininin adım adım ittifaka ve ortak adaya doğru gittiği değerlendirmesini yaptı.

Gelecek toplantı kasımda

Toplantıda liderler daha sık bir araya gelme konusunda anlaştı ancak genel başkanların programlarındaki yoğunluk nedeniylebir sonraki altılı masa toplantısı kasımda DEVA Partisi’nde gerçekleşecek.

Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda geçiş sürecinin yol haritasının yazımına başlanacak. Önemli temel politika alanları için ortak çalışma grubu kurulacak. Ortak politikalar belirlenecek ve politikalar ortak taahhütler olarak kamuoyuna ilan edilecek. Bir anlamda altı partinin seçim beyannamesi, hükümet programı yazılacak. Daha sonra cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunu masaya getirecek. Bu çerçevede aralık ayında ortak adayın kim olacağına dair çalışmanın başlaması, ocak ayında da adayın netleşmesi bekleniyor.
 
Üst Alt