Tarih bizi yeniden göreve davet ediyor

631bab9486b2453cc0b9b717.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,CHP’nin 99. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Genel Merkez’de gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

CHP’Lİ OLMAK: Genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti için bir siyasal partinin 99’uncu yılını kutlaması, hem bizim hem Cumhuriyet tarihi hem de dünya siyaset tarihi açısından son derece önemli bir gelişme. CHP’li olmak vatanseverliktir, demokrasiyi, kadın erkek eşitliğini, hukukun üstünlüğünü savunmaktır, her türlü adaletsizliğe karşı çıkmaktır, yürekli olmak demektir. Biz, bunu Gazi’den öğrendik.

DEMOKRASİ ASKIDA: Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Çanakkale’yi yedi düvele karşı geçilmez kıldılar. Onlar orada yatarken, bir kişinin iradesi ile aynı gemiler, aynı askerler, aynı kuvvetler geldiler ve Osmanlı’yı işgal ettiler. Onun için, bir kişinin iradesinin bir toplumda hangi felâketlere yol açtığını öğrenmek istiyorsanız Çanakkale’ye bakacaksınız. Bugün geldiğimiz noktada devletin bir kişiye teslim edildiğini biliyoruz. Yasama, yürütme, yargı yok. Demokrasi askıda. Çetelerin kol gezdiği bir süreci yaşıyoruz. O nedenle her birimizin bu ülkeye, bu ülkeyi kuranlara, tarihimize karşı sorumluluğumuz var.

KABUL ETMİYORUZ: Atatürk ekonomik kalkınma savaşını başlatmak zorundaydı. Eğer ekonomik bağımsızlığınızı sağlayamazsanız siyasal bağımsızlığını koruyamazsınız. Milli Kurtuluş Savaşı’nı veren bir gelenekten gelen bu partinin mensupları olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetenlerin, birilerine el avuç açmasını kabul etmiyoruz. 4 Haziran 1944’te Osmanlı’nın borçları son kuruşuna kadar ödendi. Cumhuriyeti kuranlar, o borçları hiç kimseye dilenmeden, yalvarmadan, yakarmadan son kuruşuna kadar ödediler.

TIPIŞ TIPIŞ VERDİ: Emperyal güçlerin talepleri doğrultusunda iş yaparsanız başınız hep belaya girer. Hiçbir emperyal güç, ateşi kendi eliyle tutmaz, maşa kullanır.En tipik örneği, “Bu can bu bedende kaldığı sürece papazı alamazsın’ dedi. Ne oldu? Tıpış tıpış verdi. Bu, ‘Bu kişi devleti yönetmekte artık acz içinde, baskılara katlanamıyor, çünkü açığı var’ demektir.

YENİDEN GÖREVE: Tarihin bize, CHP’lilere yüklediğiciddi bir sorumluluk, görev var. Bizim yaşamımızda korku yoktur. Her CHP’li cesur olmak zorundadır. Hiç bir güce boyun eğmeyiz. Kuvayi Milliye ruhu CHP’lilerin genlerinde vardır. Mücadelemiz, hak, bağımsızlık ve halk mücadelesidir. Cumhuriyetin 100. yılına giriyoruz. Geçen yüzyılda darbeler oldu, başbakanlar, bakanlar idam edildi. ‘Biraz sağdan, biraz soldan’ diye gencecik fidanlarımız idam edildi. Ve tarih bizi şimdi yeniden göreve davet ediyor. Öyle ‘Geldiler, bize baskı kurdular, geri adım attık’, bizim kitabımızda yok. Mücadele ise sonuna kadar kararlılıkla mücadele. Birileri beşli çeteleri, kendi medyasını, yolsuzluk yapanları, haramileri harekete geçirebilir. Onların yedi düveli dahi gelse bir adım dahi geri adım atmayacağız.

GEREĞİNİ YAPACAĞIZ: Biz vatandaştan toplanan her kuruş verginin hesabını topluma vermeyi onurlu bir görev kabul ederiz. Tarihin bize yüklediği sorumluluğun ne kadar ağır olduğunu bilerek bu sorumluluğun gereğini yapmak zorundayız. Siyaset zengin olma değil, halka hizmet etme alanıdır. Halkına hizmet etmeyip cebini dolduranları siyaset arenasından tasfiye etmemiz lazım. Tasfiyeyi demokratik yollarla halkımız yapacak.

99 gençle Ata’nın huzuruna çıktı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 99. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle beraberindeki milletvekilleri, MYK, PM ve YDK üyeleri ve 99 genç parti üyesi ile Anıtkabir’i ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı: “Büyük Atatürk, Sayın Genel Başkanım, tam 99 yıl önce savaş meydanlarında kurduğun CHP’nin bugünkü temsilcileri olarak huzurundayız. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile Kuvay-ı Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini, 99 yıldır yüreğimizde taşıyoruz. Aynı azim ve kararlılıkla, milletimizin huzur ve refahı için mücadele ediyoruz. Sayın Genel Başkanım, CHP’nin neferleri olarak, güzel Cumhuriyet’imizi korumak, yüceltmek ve nihayetinde demokrasi ile taçlandırmak için, gece gündüz demeden çalışıyoruz. Huzurunda milletimize söz veriyorum, partimizin ve Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında ebedi istirahatgâhını, Türkiye’yi yöneten iktidar partisi olarak ziyaret edeceğiz. Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürecek. Bu düşüncelerle aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyor, silah arkadaşlarını, hayatını yitirmiş tüm CHP’lileri ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”
 
Üst Alt