‘Teknofest kuşağı gençlik istiyoruz’

631fad4b86b2472e4048ebc4.jpg

GÜLDEN ÇOKTAN/ İSTANBUL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe’de bulunan Arif Nihat Asya Anadolu Lisesi’nde 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da eşlik etti.

Yeni eğitim öğretim yılının öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, “20 yıl önce göreve geldiğimizde ülkemizi üzerinde yükselteceğimiz dört sütunun ilkini eğitim diğerlerini de sağlık, emniyet ve adalet olarak belirlemiştik. Şartlar ne olursa olsun eğitim konusundaki önceliğimizden asla taviz vermedik. Her yıl bütçeden en büyük payı eğitime tahsis ettik. Derslik sayımızı ikiye katlayarak kalabalık sınıf sorununu çözüme kavuşturduk. Toplam 750 bin yeni öğretmen ataması yaparak eğitim ordumuzu güçlendirdik. Okullarımızı bakımsızlıktan kurtararak en modern imkanlarla donattık. Spor salonu sayımızı 2 bin 791’den alıp 11 bin 860’a çıkardık. Laboratuvar sayımızı 21 bin 800’den 52 bin 870 seviyesine çıkardık. Okul öncesi eğitim seferberliği başlatarak çocuklarımızın daha erken yaşlarda eğitim süreçlerine katılmasını sağladık. Ders kitaplarının ücretsiz bir şekilde dağıtarak velilerimizi, kırtasiye kırtasiye dolaşmaktan kurtardık” diye konuştu.

‘Okullaşmayı yükselttik’

Kız çocuklarının okullaşmasına özel gayret gösterdiklerini aktaran Erdoğan, “Bizden önce yüzde 39 olan ortaöğretimdeki kız çocuklarımızın okullaşma oranı bugün yüzde 90’lara ulaşmıştır. Köy yaşam merkezi projemizle eskinin kötü örneklerini tekrar hortlatmak yerine, köy okullarını daha modern, daha kaliteli bir anlayışla yeniden hayata kazandırıyoruz. Ağustos ayından bu yana binden fazla köy yaşam merkezimizi faaliyete geçirdik. İnşallah çok kısa sürede bu rakamı bin 500’e çıkarmış olacağız. Ortaöğretimde 10 bin okul projesiyle tüm liselerimizin eğitim ortamlarını, fiziki altyapılarını, teknolojik donanımlarını, spor salonlarını, laboratuvarlarını elden geçiriyor, eksiklerini gideriyoruz” dedi.

Öğrencilerin tamamının kültürün taşıyıcısı olan Türkçe’nin nitelikli ve doğru bir şekilde kullanabilmelerini hedeflediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm bu çabalarımızın gayesi ülkemizi kalkındıracak, dünyada söz sahibi olacak donanımlı, okuyan, araştıran, katma değer üreten, başarılı, ahlaklı ve erdemli gençler yetiştirmektir. Gününü malayani işlerle geçiren, zihni ve kalbi boş, avare bir gençlik değil, ilim, fikir ve erdem sahibi bir gençlik istiyoruz. Geleceğimizi kendi devletine, kendi halkına, kendi tarihine, kinle, nefretle, öfkeyle bakan değil, tarihinden gurur duyan, ülkesine ve milletine hizmet aşkıyla yanan gençlere emanet etmek istiyoruz. Bunun adı Teknofest kuşağıdır. Artık kendi ihtiyaçlarını idame ettirecek nüfusu dahi bulamayan batının bugün yaşadığı krize gelecekte biz de düşmemek için çocuklarımızı sıkı sıkıya sahip çıkarak yetiştirmek durumundayız. Genç nüfusumuzun önünü tıkayan değil, tam tersine nitelik ve niceliğiyle geliştiren bir araç olarak gördüğümüz eğitim öğretime bunun için büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüde öğrencilerle birlikte zil çalarak eğitim öğretim yılının açılışını gerçekleştirdi.

‘Köksüzlere kulak asmayın’

“Gençlere binlerce yıllık tarihinizi unutturmaya hatta size kendi ecdadınıza sövdürmeye çalışan köksüzlere lütfen kulak asmayın” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şanlı tarihimizde gurur duyun. Zaferlerinizle, kültürünüzle, bizi biz yapan değerlerinizle her zaman iftihar edin. Büyüklere saygı göstermek, küçüklere şefkatle davranmak, yaratılanı yaratandan ötürü sevmek, tabiatla dost olmak, her konuda orta yolu tercih etmek, bizim kültürümüzün temel düsturlarıdır. Bunun için anne babanızın, aile büyüklerinizin ve öğretmenlerinizin tecrübelerine mutlaka kulak verin. Unutmayın onların engin birikimleri sizi hayata daha iyi hazırlayacaktır. Dijital dünyanın imkanlarından faydalanırken sosyal medyanın, internetin, televizyonun, oyun konsollarının sizi gerçeklerden kopup sahte bir evrene hapsetmesine izin vermeyin. Aile fertlerinizle, arkadaşlarınızla, akranlarınızla yapacağınız tatlı bir sohbetin yerini hiçbir bilgisayar oyunu dolduramaz” diye konuştu.

‘Tarihimizin en büyük yatırımını yapıyoruz’

Vaktin en kıymetli sermaye olduğunu aktaran Erdoğan, öğrencilere zamanı iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Kendime her zaman örnek aldığım gittiğim her okulda öğrencilere evde de torunlarıma sık sık hatırlattığım bir prensibi burada sizlere tekrar ifade etmek istiyorum. Oku, düşün, uygula, neticelendir. Evet, okudukça ufkunuzun sınırlarının daha da genişlediğini göreceksiniz. Düşündükçe hem kendinize hem de içinde yaşadığınız topluma faydalı fikirler, ürünler geliştireceksiniz. Her birinizin okumaya okudukları üzerinde düşünmeye düşündüklerini hayata geçirmeye devam edeceğine inanıyorum. Sizleri seviyor, önemsiyor ve güveniyoruz. Bunun için eğitim öğretim tarihimizin en büyük yatırımını yapıyoruz. Bunun için her fırsatta sizlerle ortak hayaller kurmaya, ortak vizyonlar oluşturmaya, ortak hedefler belirlemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Üst Alt