Terör suçlularının iadesi hatırlatıldı

633df52586b24525f87e4355.jpg

ANKARA Milliyet - Toplantıda Adalet Bakanlığı heyetine Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Kasım Çiçek başkanlık etti. Heyetlerin görüşmesi 7 saat sürdü.

Edinilen bilgiye göre; toplantıda Bakanlık, PKK ve FETÖ terör örgütü mensuplarına ilişkin iade dosyalarını gündeme getirerek, terör örgütü mensuplarının Türkiye’ye iade edilmesini talep etti. Türkiye’nin İsveç’ten derdest iade talepleri arasında FETÖ terör örgütü üyesi olması iddiasıyla iadesi istenen Harun Tokak, Yılmaz Aytan, Murat Çetiner, Alperen Melikhan Doğan, Bülent Keneş, Orhen Er ve Harun Ayvaz bulunuyor. Türkiye, iade talepleri daha önce reddedilen PKK terör örgütü mensubu olduğu isimler hakkındaki taleplerini de yeniden gündeme getirdi.

Büyükelçi, bakanlığa çağrıldı

İsveç Adalet Bakanlığı yetkilileri ile teknik görüşmenin sonlandığı saatlerde iki ülke arasında yeni bir gerginlik çıktı. İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström, devlet televizyonu SVT’de Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaretamiz içerikler kullanılan program nedeniyle uyarı için Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Gerilimin, kanalın bir programına katılan muhalif bir isim olan Kadir Meral’in Erdoğan’a yönelik “sultan”, “rejim muhaliflerini istiyorsun” gibi açıklamaları sebebiyle yaşandığı belirtiliyor.
 
Üst Alt