‘Yoksulluğu kimse istismar edemeyecek’

632780a986b244691435c57d.jpg

İSTANBUL DHA,İHA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da bir otelde düzenlenen Ekonomi Muhabirleri ile Aile Destekleri Sigortası Buluşması’na katıldı. Kılıçdaroğlu, Aile Destekleri Sigortası ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra gazetecilerle özel olarak görüştü. Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde Aile Destekleri Sigortası’nı hayata geçireceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bugün aslında Türkiye’de kanayan bir yaraya bir şekilde çare üretmeye çalışıyoruz. Ama ürettiğimiz çare bizim özgün bir üretimimiz. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün kabul ettiği 102 sayılı sözleşmenin öngördüğü 9 sigorta dalını hayata geçirmeyi hedefliyoruz. 1971 yılında Türkiye parlamentosundan bir yasa çıkararak uluslararası çalışma örgütünün sosyal güvenliğinin asgari normlarının sözleşmesini kabul ettiler. Bu sözleşmeye göre, Türkiye 9 sigorta dalını uygulamayı taahhüt etti. Bunlardan 8’i uygulanıyor. En son işsizlik sigortası uygulamaya girdi ve hala devam ediyor, 9. Sigorta dalı ‘Aile Destekleri Sigortası’. 51 yıldır Aile Destekleri Sigortası uygulanmıyor. Aile Destekleri Sigortası’nın temel amacı her aileye asgari gelir güvencesi sağlayan sigorta dalı. Dolayısıyla kişinin doğumundan ölümüne kadar kişiyi ve aileyi sosyal devlete güvenceye aldığı bir sözleşme. Soru şu; neden Aile Destekleri Sigortası uygulanmıyor? Çünkü yardımlar yapılıyor, dağınık bir çerçevede yardımlar yapılıyor. Oysa bunun bir çatı altında hiçbir ayrım yapmadan sağlanması lazım. Sorun yoksulluğu bitirmek değil, yoksulluğu oy için kullanmak, yoksulluğu istismar etmek.”

Sosyal güvence

Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla bu toplantıda ön gördüğümüz düzenleme ile sizlere açıklayacağımız düzenleme ile yoksulluğu artık bu ülkede hiçbir siyasal parti istismar konusu yapamaz. Kişi yoksulsa sosyal devletin koruması altında olsun. Mevsimlik çalışan işçiler var. Mevsimlik çalışan işçiler için sosyal güvenlikleri olacak. Onlar mevsimlik bir yere gittiğinde Aile Destekleri Sigortası kurumu onlara yer bulacak. Tuvaletleri, banyoları, çocukların eğitimi için ihtiyaçları karşılanacak” dedi.

‘57 bin aile türü belirledik’

Kılıçdaroğlu, ön gördükleri düzenlemeye ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Bizim internet sitemize girildiğinde 57 bin tür aile için bir program gerçekleştirdik. Örneğin üç kişi, bir evi var. Bir kişi üniversiteye gidiyor diye 57 bin aile türü belirledik. Dolayısıyla internet sitesine giren kişi altında ne kadar aylık alacağını da görmüş olacak. İllerde sosyal hizmet uzmanları ve sosyologlar olacak. Aynı ailelerde bunlar sürekli çalışacaklar, ailedeki bütün değişimi raporlayacaklar ve kurula bildirecekler ve kurul bunun üzerinden o ailelere yardımı yapmış olacak. Bunun bir avantajı daha var, çok sayıda sosyal hizmet uzmanı istihdam etmek zorunda kalacağız ve bunlar evlere girecekler.”
 
Üst Alt